wtorek, 3 listopada 2020 06:10

Wiedeń: Terroryści zaatakowali w 6 miejscach! Są zabici i ranni

Autor Mirosław Haładyj
Wiedeń: Terroryści zaatakowali w 6 miejscach! Są zabici i ranni

Zamachowcy zaatakowali w poniedziałek wieczorem w centrum Wiednia. Według świadków, w kierunku gości barów oddano co najmniej sto strzałów.

Jak podaje telewizja ORF, pierwsze strzały padły około godziny 20:00 przed pustą synagogą na ulicy Seitenstettengasse. Według świadków, w kierunku gości barów oddano co najmniej sto strzałów. W wyniku ataku "kilka osób" straciło życie. „Die Presse” podaje informację o 7 zabitych. Do szpitala trafiło kilkunastu rannych, a stan siedmiu osób jest bardzo ciężki. Nieoficjalnie mówi się, że terroryści wzięli zakładników w jednej z restauracji.

Policja za pośrednictwem Twittera zaapelowała do wiedeńczyków o trzymanie się z dala centrum i niekorzystanie z komunikacji publicznej. Poproszono również o nieudostępnianie filmów i zdjęć w mediach społecznościowych:

Strzały oddano w dzielnicy Śródmieście. Są poszkodowani. Trzymaj się z dala od wszelkich miejsc publicznych, nie korzystaj z komunikacji miejskiej. Nie udostępniaj żadnych filmów ani zdjęć.

Policji udało się schwytać kilku zamachowców.

W związku z atakami, zaostrzono kontrole na granicach z Czechami i Słowacją.

Jak podaje portal rp.pl, kanclerz Sebastian Kurz powiedział o „obrzydliwym zamachu terrorystycznym” i ciężkich chwilach, które przeżywa jego kraj. Kilka dni przed zamachem Kurz podkreślił, że w Austrii nie będzie „fałszywej tolerancji dla politycznego islamu”. W nocy wyrazy solidarności spływały do Wiednia z różnych stron świata. Emmanuel Macron napisał na Twitterze:

Po Francji został zaatakowany zaprzyjaźniony kraj. To jest nasza Europa. Nasi wrogowie muszą wiedzieć, z kim mają do czynienia. Nie poddamy się

Inf.: rp.pl
Fot.: Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje