piątek, 14 stycznia 2022 11:27

Wieliczka. Ferie pod ziemią. Muzeum Żup Krakowskich zaprasza na wycieczki i zajęcia

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Ferie pod ziemią. Muzeum Żup Krakowskich zaprasza na wycieczki i zajęcia

Wyjątkowe ferie pod ziemią można spędzić w Wieliczce. Na cykl wycieczek do kopalni i ciekawych zajęć zaprasza Muzeum Żup Krakowskich. Co ważne, są w bardzo atrakcyjnej cenie.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zaprasza na cykl wycieczek do kopalni i ciekawych zajęć pod nazwą „Rodzinne Ferie w Muzeum”. Spotkania będą odbywać od wtorku do piątku, w dniach od 18 do 28 styczni. Rozpoczęcie codziennie o godz. 10.00, a cena to tylko od 8 do 15 zł za osobę.  Czas zajęć w Muzeum to godzina, a w kopalni ok. 1,5 godziny. Odbywać się będą na III poziomie pod ziemią.

W czasie zajęć uczestnicy odkryją czym są starodruki, kto je tworzył i co zawierają, poszukają sekretów wielickiego zamku, wezmą udział w konkurencjach olimpijskich w górniczym wydaniu, dowiedzą się o roli konia w kopalni, poznają miasto Wieliczkę a na koniec odkryją moc soli.  

Zajęcia skierowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat. Rezerwację przyjmuje Dział Edukacji Muzeum (tel. 12 289 16 33), a koszt udziału: w Zamku Żupnym to 8 zł za osobę a w Muzeum w kopalni - 15 zł za osobę. Warto się pośpieszyć, bo zostały dosłownie pojedyncze miejsca na niektóre zajęcia.

Rodzinne Ferie w Muzeum w Wieliczce

Program spotkań:

18.01 (wtorek) - Górnik dawnej kopalni, Muzeum w kopalni
To będzie pełna ciekawostek podróż w głąb ziemi.  Uczestnicy spacerując solnymi  wyrobiskami  poznają prace dawnych górników. Dowiedzą się czym w przeszłości  zajmowali się: kopacze, nosicze, czy trybarze. Rozwiążą różne zadania, zagadki i ułożą puzzle.

19.01 (środa) - Tajemnice i sekrety Zamku Żupnego, Zamek
Gdzieś bardzo daleko, albo całkiem blisko znajduje się Zamek, który już przed wiekami nazywano żupnym. Dlaczego? To spotkanie odkryje wiele tajemnic i ciekawostek o zamku. Będą duchy i tajemnicze lochy, a nawet rycerz w srebrzystej zbroi.

20.01 (czwartek) - Górnik i koń, Muzeum w kopalni
O której godzinie, dawno temu zaczynał pracę górnik, co należało do jego obowiązków a jakie były zadania konia? To temat tego spotkania, któremu towarzyszyć będą ciekawe zabawy i zadania.

21.01 (piątek) - StaroDruki, Zamek
W archiwum muzeum znajdują się stare księgi. Na spotkaniu można dowiedzieć się jak powstawały, kto je wykonywał oraz jakie historie i tajemnice skrywają. Uczestnicy wykonają własnoręcznie stronę starodruku.

25.01 (wtorek) - Zimowe igrzyska górnicze, Muzeum w kopalni
Zimowa olimpiada już wkrótce. Dobrego przygotowania wymaga się od sportowców, a co z tężyzną fizyczną kibiców? Muzeum zaprasza do jej sprawdzenia w konkurencjach olimpijskich w górniczym wydaniu. Na wszystkich chętnych czekać będą zadania sportowe, które przebiegać będą w duchu fair play. Nad wszystkim czuwać będzie duch – Skarbnik.

26.01 (środa) - Wieliczka i jej zabytki, Zamek
Górnicza Wieliczka ma swoją ciekawą historię, która wpłynęła na wygląd miasta. Uczestnicy odbędą wirtualną wędrówkę jego ulicami poznając najważniejsze zabytki, ich stan obecny oraz wygląd sprzed lat. Zadania sprawdzą oraz pogłębią wiedzę uczestników o mieście.

ferie 2022 Wieliczka
Wieliczka. Muzeum Żup Krakowskich zaprasza na „Rodzinne Ferie w Muzeum”. - fot. Muzeum Żup Krakowskich 

27.01 (czwartek) - Moc soli, Muzeum w kopalni
O soli najlepiej opowiadać w kopalni. Uczestnicy zawitają więc do Muzeum w kopalni aby poznać moc soli, która towarzyszy człowiekowi już od tysięcy lat. Stosuje się ją w kuchni, przemyśle oraz w lecznictwie i kosmetyce, a jej wszechstronne zastosowanie czyni ją magiczną. Odkrywanie przeplatane będzie grami, rebusami i ciekawymi zadaniami związanymi z solą.

28.01 (piątek) - Oczarowani zamkami, Zamek
Zamki to wyjątkowe budowle w krajobrazie polskim. Jednych napawają zachwytem, innych strachem, a jeszcze innych urzekają tajemniczością. Zadania, zagadki oraz quizy wprowadzą uczestników w świat zamków, którymi spróbują ich oczarować.

inf. i fot. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje