wtorek, 12 października 2021 12:49

Nowy Targ. Dzieci z wypadku na hulajnogach przetransportowane do szpitala w Krakowie

Autor Edyta Sowa
Nowy Targ. Dzieci z wypadku na hulajnogach przetransportowane do szpitala w Krakowie

W weekend dwaj chłopcy jadący wspólnie na hulajnodze elektrycznej wyjechało z drogi podporządkowanej wprost pod Peugeota boxera. Obaj z ciężkimi obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala w Krakowie.

Do wypadku doszło w piątek tj. 8 października około godziny 18 w miejscowości Trute. Jak ustalono na miejscu zdarzenia, dwóch chłopców w wieku 12 i 13 lat, jechało wspólnie na hulajnodze elektrycznej i wyjeżdżając z drogi podporządkowanej zderzyli się z samochodem marki Peugeot Boxer. W wyniku zderzenia chłopcy doznali ciężkich obrażeń ciała. Jeden z nich karetką, a drugi śmigłowcem LPR zostali przetransportowani do szpitala w Krakowie. 24-letni mężczyzna kierujący samochodem był trzeźwy. Na miejscu wypadku czynności wykonywali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy. Dokładne okoliczności i przyczyny wypadku będą wyjaśniane w prowadzonym postępowaniu.

W maju uregulowano kwestię bardzo popularnych w ostatnim czasie hulajnóg elektrycznych. Przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a także wyszczególniają szereg praw i obowiązków, do których muszą  stosować się ich użytkownicy. Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy zabraniają:

-kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

-przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,

-ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.

info. KPP Nowy Targ

Podhale

Podhale - najnowsze informacje