poniedziałek, 18 maja 2020 08:31

Wypadek w Pieninach. Turysta spadł z 40 metrów [Video]

Autor Mirosław Haładyj
Wypadek w Pieninach. Turysta spadł z 40 metrów [Video]

W niedzielę doszło do wypadku w Pieninach Centralnych w masywie Zamkowej Góry.

Jeden z turystów zszedł z oznakowanego szlaku i skalnym zboczem zmierzał w kierunku szczytu. Podczas podchodzenia niestabilne podłoże wyjechało mu spod nóg i spadł z około 40 metrowej półki skalnej do żlebu, którym następnie stoczył się jeszcze około 100 metrów. Ratownicy GOPR, po dotarciu na miejsce opatrzyli poszkodowanego (krwotok ze stopy, otwarte złamanie).

Po zabezpieczeniu turysty (w sposób termiczny i farmakologiczny), został on unieruchomiony w materacu próżniowym oraz noszach Kong, a następnie wyniesiony w miejsce starej pustelni na Górze Zamkowej. Ewakuacja z samej platformy odbyła się za pomocą techniki długiej liny (long line) wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Cała akcja zakończyła się na boisku sportowym w Krościenku nad Dunajcem, gdzie poszkodowany został przełożony do wnętrza śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Moment ewakuacji poszkodowanego z platformy w masywie Zamkowej Góry w Pieninach Centralnych. Film dostępny również na naszym instagramie #goprpodhale ? #goprpodhale #lotniczepogotowieratunkowe #smiglawakcji #mountainrescue #longline #airrescue

Gepostet von Grupa Podhalańska GOPR am Sonntag, 17. Mai 2020

GOPR przypomina na swoim facebookowym fanpage'u, aby podczas wędrówek korzystać z barierek ograniczających szlaki i zachęca do pobrania aplikacji Ratunek.

Inf. i foto: GOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje