wtorek, 5 września 2023 13:55

Za nami XXIII Dożynki Powiatu Myślenickiego!

Autor Norbert Kwiatkowski
Za nami XXIII Dożynki Powiatu Myślenickiego!

Tegoroczne Święto Plonów Powiatu Myślenickiego miało miejsce w Tokarni w dniu 27 sierpnia.Organizatorami wydarzenia byli Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Gmina Tokarnia oraz Kliszczackie Centrum Kultury w Tokarni.

Dziękczynną mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni rolnicy z 9. gmin powiatu myślenickiego podziękowali za zebrane plony. Korowód dożynkowy złożony z parady traktorów, pocztów sztandarowych, grup wieńcowych i delegacji z poszczególnych gmin, jak też mieszkańców gminy Tokarnia i zaproszonych gości poprowadziła Orkiestra Dęta OSP Tokarnia. Główne uroczystości dożynkowe odbyły się na placu rekreacyjnym przy stadionie GKS Beskid Tokarnia.

Uroczystego otwarcia tegorocznego Święta Plonów dokonali gospodarze dożynek Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal i Wójt Gminy Tokarnia Marek Kluska. Starostowie Dożynek Zofia Janicka oraz Bartłomiej Dyrcz wręczyli gospodarzom chleb, jako symbol ciężkiej pracy rolnika.Podczas wydarzenia Starosta Myślenicki Józef Tomal oraz ks. dziekan Robert Pietrzyk zostali uhonorowani tytułem Zasłużony dla Gminy Tokarnia.

W Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego ośpiewując wykonane własnoręcznie wieńce dożynkowe, zaprezentowało się dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich z każdej gminy z terenu powiatu myślenickiego. Na scenie wystąpiły: Koło Gospodyń Wiejskich „Więcierza” z Gminy Tokarnia, Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzynce z Gminy Dobczyce, Gmina Lubień - Koło Gospodyń Wiejskich „Zagórzanie” z Lubnia, Koło Gospodyń i Gospodarzy w Zasani z Gminy Myślenice, Koło Gospodyń Wiejskich w Stróży z Gminy Pcim, Koło Gospodyń w Czasławiu z Gminy Raciechowice, Koło Gospodyń Wiejskich w Czechówce z Gminy Siepraw, Stowarzyszenie Gospodyń Cis w Harbutowicach z Gminy Sułkowice, Koło Gospodyń Wiejskich Poznachowice Dolne z Gminy Wiśniowa. Jury za najpiękniejszy uznało wieniec wykonany przez KGW „Więcierza” z Gminy Tokarnia.

W trakcie wydarzenia wręczono również nagrody dla wiodących rolników z terenu Gminy Tokarnia, przeprowadzono turniej gmin, konkurs Pieroga Kliszczackiego oraz konkurs na strojny traktor.

Oficjalną część Dożynek zakończyło przekazanie rzeźby Kliszczaków przez Starostę Józefa Tomala, Wójta Marka Kluskę i Starostów Dożynek w Tokarni - Burmistrzowi Gminy i Miasta Dobczyce Tomaszowi Susiowi - gospodarzowi XXIV Dożynek Powiatowych, które odbędą się w 2024 roku w Dobczycach.

Dożynkom towarzyszyła degustacja potraw regionalnych, wystawa twórców ludowych, rękodzielników, rolników z terenu powiatu oraz instytucji, firm i podmiotów związanych z produkcją i przetwórstwem rolnym. Organizatorzy przygotowali również liczne atrakcje dla dzieci, min. dmuchańce, malowanie twarzy oraz Wawel Truck-interaktywną ciężarówkę pełną wyjątkowych słodyczy i dobrej zabawy.

XXIII Dożynki Powiatu Myślenickiego w Tokarni uświetniły muzycznie i w folkowym klimacie występy Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy, Orkiestry Dętej OSP Tokarnia, zespołu Storm Band oraz gwiazdy wieczoru - Zespołu Góralsi.

Już teraz serdecznie zapraszamy za rok na XXIV Dożynki Powiatowe do Dobczyc!

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka