piątek, 11 września 2020 08:53

Zakliczyn: IV rajd szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”

Autor Aleksandra Tokarz
Zakliczyn: IV rajd szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”

Urodził się 21 września 1912 r. w podkrakowskiej wsi Rakowice. Po wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 r., brał udział w kampanii wrześniowej. 27 września 1947 r. zastrzelony przez funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Brzesku, we wsi Ruda Kameralna w pow. brzeskim. GRH Żandarmeria zaprasza na IV rajd szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” to stowarzyszenie, które „ożywioną” formą przekazu upowszechnia historią naszego kraju. W szczególności skupia się na historii najnowszej – II wojnie światowej i okresie powojennym. Stowarzyszenie kładzie nacisk na okres walki partyzanckiej i konspiracji – antyniemieckiej i antykomunistycznej. „Pracujemy społecznie, a patriotyzm napędza naszą determinację w tworzeniu nowych i podtrzymywaniu poprzednich wydarzeń związanych z upamiętnieniem historii” - mówią o sobie członkowie „Żandarmerii”.

Tym razem Grupa Rekonstrukcji Historycznej zaprasza na IV rajd szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”. Wydarzenie zaplanowano na najbliższy weekend w Zakliczynie – Ruda Kameralna, a więc w miejscu, w którym zginął kpt. Dubaniowski. W programie znalazła się między innymi Msza Św. W intencji „Salwy” i prelekcja historyczna. Dodatkowo inscenizacja historyczna nawiązująca do walk NSZ w Małopolsce Ruda Kameralna.

Kapitan Jan Karol Dubaniowski (1912-1947), w latach II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej pseudonim „Szarotka”, po wojnie w latach 1945-1947 dowódca antykomunistycznej grupy dywersyjnej „Żandarmeria” Oddziału Partyzanckiego „Salwa” Narodowych Sił Zbrojnych w Krakowskiem, zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa w walce 27 września 1947 r.

Pamiętajmy o żołnierzach niezłomnych (21) : Jan Dubaniowski
Kapitan Jan Karol Dubaniowski (1912-1947), w latach II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej pseudonim „Szarotka”, po wojnie w latach 1945-1947 dowódca antykomunistycznej grupy dywersyjnej „Żandarmeria” Oddziału Partyzanckiego „Salwa” Narodowych Sił Zbrojnych w Krakowskiem, zastrzelony przez Urząd…

Głos24 objął patronat nad tym wydarzeniem.

fot. Facebook GRH Żandarmeria

Tarnów - najnowsze informacje