wtorek, 2 marca 2021 11:55

Zaniepokoiły ich odgłosy dochodzące z naczepy. Okazało się, że przewozili nie tylko rury

Autor Mirosław Haładyj
Zaniepokoiły ich odgłosy dochodzące z naczepy. Okazało się, że przewozili nie tylko rury

Niepokojące odgłosy dochodzące z naczepy zaniepokoiły kierowców polskiej ciężarówki. Okazało się, że w ładunku metalowych rur podróżowało ukrytych trzech młodych mężczyzn o śniadej karnacji.

Na początku ostatniego tygodnia lutego, przez byłe przejście graniczne w Chyżnem, do Polski wjechał transport metalowych rur z Turcji. Po przekroczeniu granicy, kierowców polskiej ciężarówki zaniepokoiły odgłosy dobiegające z przestrzeni ładunkowej samochodu. Postanowili jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby.

Na miejsce przybyli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, funkcjonariusze KAS oraz Policja. W trakcie przeszukania naczepy funkcjonariusze ujawnili 3 młodych mężczyzn o śniadej karnacji. Kontakt z cudzoziemcami był bardzo utrudniony. Obcokrajowcy z funkcjonariuszami porozumiewali się słabo w języku angielskim. Nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Dwójka z nich oświadczyła, że pochodzi z Afganistanu i mają 19 oraz 21 lat. Trzeci mężczyzna twierdził, że jest 20-letnim Pakistańczykiem.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem. Cudzoziemców zabezpieczono pod względem medycznym oraz poddano testom na obecność koronawirusa (wyniki ujemne). Następnie, w obecności tłumacza języka paszto, dalsze czynności prowadzone były na terenie zakopiańskiej placówki SG.

Zatrzymani  cudzoziemcy przyznali, że przedostali się niepostrzeżenie do polskiej ciężarówki na jednym z parkingów w Belgradzie (Serbia). Celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Trójce nielegalnych migrantów przedstawione zostały zarzuty karne związane z nielegalnym przekroczeniem granicy państwowej (art. 264 §2 kk). Mężczyźni złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karom 4-miesięcznego pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lub 3 lata. Dodatkowo, dwójka mężczyzn została objęta dozorem kuratorskim.

Decyzją Sądu Rejonowego w Nowym Targu cudzoziemcy zostali osadzeniu w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców w Przemyślu, gdzie będą oczekiwać na dalsze czynności administracyjne, prowadzone w ich sprawach.

Fot. i inf.: Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka