środa, 19 czerwca 2024 11:34

Żar leje się z nieba. „Nie wyklucza się pojawienia trąb powietrznych”

Autor Katarzyna Jamróz
Żar leje się z nieba. „Nie wyklucza się pojawienia trąb powietrznych”

W środę (19 czerwca) w południowej części Polski spodziewane są upały, sięgające nawet 33 stopni Celsjusza. – Upalna środa przyniesie nam dość dużo dynamiki w pogodzie – informują za pośrednictwem mediów społecznościowych Łowcy Burz Południe – małopolskie i śląskie.

Mimo że pierwszy dzień lata przypada dopiero w czwartek (20 czerwca), już dzisiaj mieszkańcy południowej Polski muszą zmierzyć się z panującą na zewnątrz, wysoką temperaturą. W Tarnowie, po godzinie 12:00, słupki rtęci wskazywały 30,6 stopni Celsjusza. Dla porównania w Chojnicach (woj. pomorskie) temperatura wyniosła 13,7 stopni Celsjusza. Różnica jest ogromna.

IMGW ostrzega przed burzami i upałem

W środę (19 czerwca) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami oraz upałem dla południowej oraz części środkowej i południowo-wschodniej Polski. – Burze występować będą przede wszystkim w południowo-wschodniej części kraju (poza Podkarpaciem). Zjawiskom burzowym towarzyszyć będą opady deszczu do około 40 mm. Lokalnie porywy wiatru mogą osiągać do 110 km/h. Burze będą się stopniowo odsuwały na wschód kraju – informuje IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 85 proc. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 do 19 stopni Celsjusza.  

Możliwe trąby powietrzne

– Upalna środa przyniesie nam dość dużo dynamiki w pogodzie. Z uwagi na przejście chłodnego frontu atmosferycznego spodziewamy się inicjacji silnych a miejscami bardzo silnych burz – ostrzegają za pośrednictwem mediów społecznościowych Łowcy Burz Południe – małopolskie i śląskie. Między godziną 15:00 a 17:00 możliwy jest rozwój superkomórek burzowych generujących grad 4-8 cm. – Nie wyklucza się pojawienia trąb powietrznych w obrębie występowania superkomórek burzowych. Największe ryzyko istnieje na północnych obszarach naszych województw – czytamy w zamieszczonym na Facebooku poście.

UWAGA ❗ DUŻE RYZYKO SILNYCH BURZ ⛈️⚠️ Upalna środa przyniesie nam dość dużo dynamiki w pogodzie. Z uwagi na przejście...

Opublikowany przez Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie Środa, 19 czerwca 2024

Upalne dni to ciężki czas

W związku z upałami Wodociągi Miasta Krakowa uruchomiły kurtyny wodne, które są ustawione w pięciu lokalizacjach. Ochłodzić się przy nich można na Rynku Głównym, Małym Rynku, Rynku Podgórskim, przy Barbakanie oraz w alei Róż (Nowa Huta). Kurtyny będą czynne w godz. 10.00–19.00.

Lekarze zalecają, aby w czasie upałów dzieci oraz osoby starsze unikały wychodzenia z domu. Ważne jest noszenie nakryć głowy oraz picie nawet trzech litrów wody dziennie, aby zapobiec odwodnieniu i przegrzaniu organizmu. Pamiętajmy również o zwierzętach – dla nich upał także może być bardzo niebezpieczny. Należy zapewnić im dostęp do świeżej wody i chłodnego miejsca.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka