poniedziałek, 25 stycznia 2021 14:30

Zdewastował figurkę Pucheroka w Zielonkach. 17-latek usłyszał zarzut

Autor Aleksandra Tokarz
Zdewastował figurkę Pucheroka w Zielonkach. 17-latek usłyszał zarzut

Nie tylko dewastacji, ale również kradzieży dopuścił się 17-latek, który zniszczył jedną z figurek Pucheroka, zdobiącą zielonkowską architekturę. Usłyszał już zarzuty.

Figurki Pucheroka mają niezwykłą historię i zdobią Zielonki. Niestety, 11 stycznia br. jedna z figurek została zdewastowana, wyrwana, a następnie przełamana na pół. Sprawca zabrał górną część figurki - głowę z wysoką czapką do szpica, z kolei dolną część porzucił. O dewastacji Policję powiadomił przedstawiciel Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, którego własność stanowiła figurka, podając, że wartość strat wynosi 1300 złotych. Zawiadamiający podkreślił też, że rzeźba jest wykonana z takiego tworzywa, że nie będzie możliwa jej naprawa w przypadku odnalezienia górnej części.

Sprawą zajęli się policjanci z Zielonek. Funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring znajdujący się nieopodal miejsca zdarzenia. Kamera zarejestrowała grupę osób, z których jedna dewastowała figurkę, jednak na nagraniu nie było widać twarzy wandala. Policjanci prowadzili kolejne czynności zmierzające do namierzenia sprawcy, aż wpadli na jego trop - ustalili, że osobą odpowiedzialną za zniszczenie Pucheroka jest 17-letni mieszkaniec Krakowa.

Czekała na odkrycie aż do tej pory. Trwa walka o Małą Puszczę Kleszczowską
Kleszczów – wioska położona niecałe 15 kilometrów od Krakowa. Ze wszystkich stron otoczona lasami. Z wielu miejsc podziwiać można rozległe panoramy, łącznie z Babią Górą i masywem Tatr. W ostatnich latach mieszkańców zaniepokoiła jednak intensywna wycinka drzew z ich ulubionych lasów. Rozpoczęła się…

- 15 stycznia br. podejrzany usłyszał zarzut uszkodzenia figurki Pucheroka o wartości 1300 złotych. Mężczyzna przyznał się do popełnienia czynu i zwrócił górną część figurki. Za to przestepstwo kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat więzienia – informuje podkom. Justyna Fil Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji  w Krakowie.

Pucheroki to dzieci poprzebierane w wysokie czapy, które w Niedzielę Palmową chodzą po domach i zbierają smakołyki. Zwyczaj ten przetrwał jedynie w nielicznych podkrakowskich wsiach czy miejscowościach, m.in. w Zielonkach.

inf./fot. KPP Kraków

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje