piątek, 9 czerwca 2023 08:56

Zginął w Boże Ciało. 32-latek wybrał się na Świnicę

Autor Marzena Gitler
Zginął w Boże Ciało. 32-latek wybrał się na Świnicę

Kolejna śmiertelna ofiara w Tatrach. W Boże Ciało, 8 czerwca zginął 32-latek z Mazowsza. Najprawdopodobniej poślizgnął się w drodze na Świnicę.

Mężczyzna wybrał się na szlak na Świnicę w czwartek rano. Niestety, przed południem najprawdopodobniej poślizgnął się i zsunął w dół ok. 300 metrów. Zginął na miejscu.

Jak informuje policja, 32-latek był mieszkańcem województwa mazowieckiego. Jego ciało zostało przetransportowane śmigłowcem do Zakopanego.

TOPR przypomina, że w Tatrach w wyższych partiach gór panują trudne warunki. W wielu miejscach zalega twardy i śliski śnieg.

  • Zobacz:
Tragedia w słowackich górach. Nie żyje polski turysta
Polski turysta, podczas wspinaczki, stracił przytomność. Mimo podjętej reanimacji, jego życia nie udało się uratować.

"W ostatni weekend piękna pogoda przyciągnęła w Tatry wielu turystów. Nadal najwięcej problemów stwarza twarda warstwa śniegu, zalegająca w dużych ilościach szczególnie na wystawach północnych. TOPR w tych dniach udzielił pomocy łącznie 20 osobom!!! Dominowały urazy związane z upadkiem i niekontrolowanym zjazdem po twardym śniegu. Na szczęście tym razem u większości ratowanych urazy nie zagrażały ich życiu. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w niedzielę na Rysach, gdzie w wyniku poślizgnięcia turystka zsunęła się po śniegu kilkaset metrów i cudem omięła wystające po drodze skały. Z urazem ręki , mocno poobijana trafiła do zakopiańskiego szpitala. Ten sam mechanizm spowodował kontuzje u dwóch turystów na Rysach dzień wcześniej oraz pod Wołowcem, na Krzesanicy czy w okolicy Siklawy w dolinie Roztoki. Zalegające wysoko w górach twarde śniegi, były również przyczyną ewakuacji turystów, którzy po wejściu w taki teren nie potrafili samodzielnie kontynuować wycieczki i poprosili o pomoc. Apelujemy!!! Obecne warunki w Tatrach oraz dobra słoneczna pogoda są bardzo zdradliwe. Ewentualne poślizgnięcia na śniegu mogą mieć poważne konsekwencje, gdy z dnia na dzień coraz więcej skał i kamieni zaczyna wystawać spod śniegu. Kask, czekan i raki oraz bezbłędna umiejętność posługiwania się tym sprzętem są nieodzowne przy podejmowaniu wyjść w wyższe partie Tatr" - napisał TOPR.

  • Zobacz:
Trzy ofiary śmiertelne. Tragiczny weekend w górach
Dwie 38-latki i młody mężczyzna zginęli w ten weekend w górach. Dwa wypadki wydarzyły się w Tatrach, jeden w Karkonoszach.

fot. ilustr. Fb. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka