wtorek, 16 listopada 2021 09:30

Zguba odnaleziona. Co działo się z okularami burmistrza Tertila?

Autor Aleksandra Tokarz
Zguba odnaleziona. Co działo się z okularami burmistrza Tertila?

Burmistrz Tertil jak Pan Hilary z wiersza Tuwima? Okulary z pomnika legendarnego burmistrza, zwanego „burmistrzem niepodległości” zniknęły w piątek wieczorem. Rada Osiedla Starówka apelowała o zwrot binokli, obiecując znalazcy nagrodę. Zguba jednak szybko się odnalazła. Była … obok pomnika. Nie wiadomo jednak czy binokle same odpadły, czy może ktoś je wcześniej zerwał.

Burmistrz miasta Tadeusz Tertil nosił charakterystyczne pince-nez, czyli binokle, okulary trzymające się na nosie dzięki specjalnie wygiętemu sprężynującemu elementowi łączącego oba szkła. W binoklach widzimy go na wielu zdjęciach z początku wieku.

I w nich został także przedstawiony na pomniku, który 30 października 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości stanął na tarnowskim rynku, przed Pasażem im. Tadeusza Tertila. Powstał z inicjatywy Rady Osiedla Starówka, a jego twórcą jest kielecki rzeźbiarz, Arkadiusz Latos. Nie postał długo, bo już rok później zabrano go do magazynu, między innymi z powodu remontu płyty rynku. Ale pod koniec października powrócił na swoje miejsce.

Z tym, że już kilka tygodni po powrocie na swoje stałe miejsce, stracił jeden ze swoich atrybutów – okulary. Wówczas rozpoczęto poszukiwania, apelując o pomoc. Rada Osiedla Starówka zaproponowała nawet, iż dla znalazły przewidziana zostanie nagroda.

Zguba szybko się jednak odnalazła. I to całkiem niedaleko – okulary obok pomnika zauważył jeden z tarnowskich urzędników, który przyniósł je do Wydziału Kultury. Nie wiadomo czy binokle same odpadły, czy może ktoś je zerwał. Wydział Kultury UMT zapewnia jednak, iż będzie szukał sposobu na trwałe i bezpieczne przymocowanie oprawek.

Jak zapowiada Rada Osiedla Starówka, obiecane upominki zostaną przekazane czujnemu urzędnikowi.

fot. Facebook/Rada Osiedla Starówka

Tarnów - najnowsze informacje