sobota, 20 marca 2021 20:12

Zmiany w harmonogramie szczepień. Dla kogo teraz AstraZeneca?

Autor Mirosław Haładyj
Zmiany w harmonogramie szczepień. Dla kogo teraz AstraZeneca?

W sobotę 20 marca odbyło się o posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po spotkaniu Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, poinformował że od wtorku zmieni się harmonogram szczepień.

Już od wtorku rozpocznie się rejestracja osób z roczników 1957-1961. Decyzja o przyspieszeniu o której poinformował Dworczyk podyktowana jest zmniejszonym zainteresowaniem poddaniu się szczepieniem preparatem AstryZeneki. Ilość chętnych spadła o kilkadziesiąt procent podobnie jak liczba osób, które nie przyszły na szczepienie, mimo umówionego terminu.

– Mamy kilkaset tysięcy szczepionek, które leżą w punktach szczepień i które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci się nie zjawili. Apelujemy do wszystkich, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić - im szybciej zaszczepimy jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności

– powiedział cytowany przez portal radiozet.pl Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił, że polski rząd nie spanikował i nie zawiesił szczepień w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, które teraz wznawiają procedury podawania preparatu.

– Rekomendacja pozytywna do tego, by kontynuować szczepienia AstrąZeneką, spowodowała, że niemal wszystkie kraje wznowiły szczepienia tym preparatem. Niemniej jednak skutki paniki, która została wywołana w ostatnich dniach, widzimy we wszystkich krajach europejskich. Nie było żadnych przesłanek ze strony polskich lekarzy, polskich naukowców oraz instytucji zajmujących się bezpieczeństwem leków, żeby wstrzymać te szczepienia, dlatego podjęliśmy właśnie takie decyzje

– cytuje Dworczyka portal radiozet.pl. Szef KPRM dodał, że słuszność tej strategii  potwierdziła w ostatnim czasie Europejska Agencji Leków.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: radiozet.pl
Fot.: Photo by Steven Cornfield on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje