wtorek, 18 maja 2021 12:40

ZNP interweniuje w sprawie obwodnicy Liszek. „Zagrożone zdrowie i życie uczniów i nauczycieli”

Autor Aleksandra Tokarz
ZNP interweniuje w sprawie obwodnicy Liszek. „Zagrożone zdrowie i życie uczniów i nauczycieli”

W sprawie obwodnicy Liszek, która ma przeciąć Cholerzyn i powstać w bezpośredniej bliskości Zalewu "Kryspinów", interweniuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dołącza tym samym do protestu przeciwko wariantowi rekomendowanemu przez lokalne władze. ZNP wystosował pismo do Marszałka Województwa Małopolskiego. W nim podniósł kwestię bliskiego sąsiedztwa planowanej drogi ze szkołą podstawową.

Związek Nauczycielstwa Polskiego – Okręg Małopolski poparł protesty przeciwko planowaniu obwodnicy Liszek przy Zalewie „Kryspinów” w centrum miejscowości Cholerzyn pod Krakowem. Taki przebieg trasy zarekomendowały władze Gminy Liszki do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który przygotowuje się do inwestycji.

Więcej na ten temat w artykule:

Obwodnica Liszek zniszczy Cholerzyn. Zagrożony także Zalew Kryspinów
Cholerzyn – wieś w gminie Liszki, od zachodu granicząca z Krakowem. Liczy ok. 1000 mieszkańców. Aktualnie przebiega przez nią droga wojewódzka DW780. W planach jest budowa obwodnicy Liszek. Z tym, że ma ona przebiec ... przez centrum tej miejscowości.

Pismo ZNP wystosowane do marszałka Witolda Kozłowskiego podnosi kwestię bliskiego sąsiedztwa planowanej drogi ze szkołą podstawową we wsi Cholerzyn. - Z dokumentacji projektowej, przesłanej przez Wójta Gminy Liszki do ZDW w Krakowie wynika, iż proponowany przez Gminę Liszki przebieg obwodnicy znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od Szkoły Podstawowej im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Cholerzynie. Oznacza to, że placówka ta, a także dzieci i nauczyciele w niej pracujący, będą narażeni na bezpośrednie oddziaływanie drogi o znaczeniu wojewódzkim, która to będzie obsługiwała ruch tranzytowy o dużym natężeniu – czytamy w dokumencie podpisanym przez Arkadiusza Boronia, Prezesa Okręgu Małopolskiego ZNP.

Planowana droga miałaby obsługiwać ruch tranzytowy pomiędzy strefami przemysłowymi: rosnącym zapleczem produkcyjno-magazynowym w rejonie lotniska oraz, po wybudowaniu mostu  w miejscowościach Jeziorzany i Kopanka, silnie rozwiniętej strefy przemysłowej w Skawinie.

- Uważamy, że zaproponowany przez Gminę Liszki przebieg obwodnicy DW780 jest skrajnie niekorzystny ze względu na zagrożenie zdrowia i życia uczących się w szkole w Cholerzynie dzieci oraz pracujących w niej nauczycieli - stwierdza ZNP. Wskazuje również, iż droga podobnej charakterystyki jest z reguły przeznaczona dla ciężkich pojazdów, co w konsekwencji wygeneruje między innymi hałas i drgania, które z kolei negatywnie wpłyną na środowisko nauki i pracy w szkole podstawowej.

ZNP wskazuje także, iż ulokowanie drogi o funkcji obwodnicy w centrum wsi utrudni uczniom oraz nauczycielom bezpieczne dotarcie do placówki i stworzy spore niebezpieczeństwo wypadków.

fot. Stowarzyszenie Ratujmy Cholerzyn

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje