czwartek, 30 grudnia 2021 11:00

Zostań w domu! W Krakowie II stopień zagrożenia smogiem

Autor Marzena Gitler
Zostań w domu! W Krakowie II stopień zagrożenia smogiem

Do północy w Krakowie obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Miasto apeluje, aby pozostać w domu.

W Krakowie znów pojawił się niebezpieczny smog. I stopień zanieczyszczenia powietrzem ogłoszono dziś rano. Potem alert został podniesiony do II stopnia. "Dzień dobry! Przedostatni dzień roku zaczynamy temperaturą poniżej zera, później może ona dojść nawet do 9°C, ale spodziewane są również przelotne odpady deszczu. Niestety do godziny 24:00 obowiązuje II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10. Jeśli nie musicie wychodzić, może lepiej dziś zostać w domu?" - poinformowała strona Krakow.pl

Dzień dobry! Przedostatni dzień roku zaczynamy temperaturą poniżej zera, później może ona dojść nawet do 9°C, ale...

Opublikowany przez Kraków PL Środa, 29 grudnia 2021

Drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza oznacza ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10. Spodziewane jest stężenie od 100 do 150 mikrogramów na m sześc. powietrza. Alert obowiązuje do godz. 24, 30 grudnia.

Smog w Krakowie. Czego unikać?

Z powodu smogu osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Zaleca się ograniczenie dużego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni np. uprawiania sportu lub czynności zawodowych zwiększających narażenie na działanie zanieczyszczeń. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Prezydent Krakowa przypomina o obowiązującym od 1 września 2019 r. zakazie stosowania paliw stałych – węgla i drewna, na terenie gminy miejskiej Kraków.

W przypadku temperatury powietrza powyżej 5°C policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego będzie prowadzić kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym.

Jednostki oświatowe oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje