piątek, 13 września 2019 12:04

Żywiec - miasto zmySŁÓW z Kisielewskim zaprasza na festiwal

Autor Mirosław Haładyj
Żywiec - miasto zmySŁÓW z Kisielewskim zaprasza na festiwal

Już w najbliższy poniedziałek 16 września startuje festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW. To zetknięcie się zmysłów wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku i okazja do inspirujących spotkań z ciekawymi ludźmi. Organizatorzy przygotowali około 30 wydarzeń w ciągu tygodnia.

Wśród gości żywieckiego festiwalu pojawią się: syn Stefana Kisielewskiego, Jerzy Kisielewski, biorgaf Kisiela – Mariusz Urbanek. Ich obecność nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że właśnie w 2019 roku przypada 50. rocznica pobytu tego słynnego felietonisty, dziennikarza, kompozytora, muzyka, erudyty. Organizatorzy festiwalu postanowili zadbać o to, by w Żywcu pojawili się wybitni historycy: przyjadą profesorowie Andrzej Chwalba i Wojciech Roszkowski, a o wychowaniu młodych książąt na habsburskim dworze opowie kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu Dorota Firlej. Będzie czas na spotkanie z literaturoznawcami: prof. Markiem Bernackim i Andrzejem Franaszkiem.

Do Żywca przyjadą też poeci, pisarze i ludzie sztuki: Michał Zabłocki, Andrzej Sikorowski, Tomasz Kowalski, czy Krzysztof Czyżewski. Festiwal będzie również okazją do uczestnictwa w ciekawych warsztatach. Lucjusz Cykarski zaprosi do świata nocnej fotografii, dr Elżbieta Zubrzycka opowie o tym, jak radzić sobie ze stresem, zaś Rafał Szłapa wprowadzi młodzież w arkana komiksu. Dla tych, którzy chcą wiedzieć wszystko o wodzie prezentację poprowadzi hydrosomallier Tomasz Kolecki. Swój debiut przed własną publicznością będzie miała poetka Joanna Pawlik, której będą towarzyszyć wrocławscy pisarze – Jacek Bierut i Tomasz Ważny. Zwieńczeniem każdego festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW jest nietuzinkowy koncert. W tym roku będzie to połączenie tzw. zimnej fali w muzyce z elektronicznym brzmieniem lat 80-tych, którego reprezentantem jest poznański zespół „Wczasy”.

Festiwal będzie odbywał się w wielu miejscach Żywca. Dlatego warto zaglądać na Facebook Stowarzyszenia Żywiec miasto zmySŁÓW, na stronę internetową www.miastozmyslow.pl oraz na plakaty i wydarzeniach w mediach społecznościowych.

Fot. i inf: UM Żywiec

Żywiec - najnowsze informacje