Już w najbliższy poniedziałek 16 września startuje festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW. To zetknięcie się zmysłów wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku i okazja do inspirujących spotkań z ciekawymi ludźmi. Organizatorzy przygotowali około 30 wydarzeń w ciągu tygodnia.
Wśród gości żywieckiego festiwalu pojawią się: syn Stefana Kisielewskiego, Jerzy Kisielewski, biorgaf Kisiela – Mariusz Urbanek. Ich obecność nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że właśnie w 2019 roku przypada 50. rocznica pobytu tego słynnego felietonisty, dziennikarza, kompozytora, muzyka, erudyty. Organizatorzy festiwalu postanowili zadbać o to, by w Żywcu pojawili się wybitni historycy: przyjadą profesorowie Andrzej Chwalba i Wojciech Roszkowski, a o wychowaniu młodych książąt na habsburskim dworze opowie kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu Dorota Firlej. Będzie czas na spotkanie z literaturoznawcami: prof. Markiem Bernackim i Andrzejem Franaszkiem.
Do Żywca przyjadą też poeci, pisarze i ludzie sztuki: Michał Zabłocki, Andrzej Sikorowski, Tomasz Kowalski, czy Krzysztof Czyżewski. Festiwal będzie również okazją do uczestnictwa w ciekawych warsztatach. Lucjusz Cykarski zaprosi do świata nocnej fotografii, dr Elżbieta Zubrzycka opowie o tym, jak radzić sobie ze stresem, zaś Rafał Szłapa wprowadzi młodzież w arkana komiksu. Dla tych, którzy chcą wiedzieć wszystko o wodzie prezentację poprowadzi hydrosomallier Tomasz Kolecki. Swój debiut przed własną publicznością będzie miała poetka Joanna Pawlik, której będą towarzyszyć wrocławscy pisarze – Jacek Bierut i Tomasz Ważny. Zwieńczeniem każdego festiwalu Żywiec miasto zmySŁÓW jest nietuzinkowy koncert. W tym roku będzie to połączenie tzw. zimnej fali w muzyce z elektronicznym brzmieniem lat 80-tych, którego reprezentantem jest poznański zespół „Wczasy”.
Festiwal będzie odbywał się w wielu miejscach Żywca. Dlatego warto zaglądać na Facebook Stowarzyszenia Żywiec miasto zmySŁÓW, na stronę internetową www.miastozmyslow.pl oraz na plakaty i wydarzeniach w mediach społecznościowych.

Fot. i inf: UM Żywiec










![Z lokalnych gór na ogólnopolskie sceny „Must Be The Music”. Historia zespołu, który łączy tradycję z nowoczesnością [WYWIAD]](https://cdn.glos24.pl/2025/05/Kapela-PoPieronie3_w300.webp)


![Takiej inwestycji na Żywiecczyźnie jeszcze nie było… [FOTO]](https://cdn.glos24.pl/2025/02/otwarcie2_w300.webp)
![Żywiecczyzna nie zawiodła. Rekordowe wyniki podczas WOŚP [FOTO]](https://cdn.glos24.pl/2025/01/wo-p4_w300.webp)
![O jej talencie jest coraz głośniej na całej Żywiecczyźnie. "Wierzę, że artysta nie powinien zamykać się w jednej dziedzinie" [WYWIAD]](https://cdn.glos24.pl/2024/12/y4mGuYcKCL30FiL6Oak69vj5LrHKDshp5hEIv4vl3gViUxb9VshETT1jM2KuP9rTvQnZyrsHRiLPYw04zjtavmEG36xwy2-q9LJZG7O8xtM2UwHZXBb7DPMeqiOI1qiLpxOQqPxS6ZzC9lNvAiN9B5UcS9IF_lxsOI_LeFmQXOi3F7V1Ziu_2qQ7iofQ4VQZCvlYfZvcRuF2k-Ux_w300.webp)



