czwartek, 30 listopada 2023 14:14

Liczyła się każda sekunda. 14-latka siedziała na parapecie bloku mieszkalnego

Autor Patryk Trzaska
Liczyła się każda sekunda. 14-latka siedziała na parapecie bloku mieszkalnego

Dzięki szybkim działaniom policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum uratowali 14-latkę, która siedziała na parapecie okna pomiędzy 10, a 11 piętrem bloku w Tarnowie z nogami na zewnątrz. Dziewczyna przez cały czas płacząc, rozmawiała z dyspozytorem CPR-u przez telefon komórkowy.

Elektryzujące zgłoszeniu wpłynęło we wtorek (28 listopada) o godzinie ósmej rano z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o zamiarach samobójczych 14-latki, która szukała pomocy u dyspozytora alarmowego.

Natychmiast z pomocą ruszyli policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum sierż. Paweł Jakubowski i sierż. Natalia Grzywacz. Gdy podjechali przed blok widzieli, że na najwyższej kondygnacji klatki schodowej ktoś siedzi na parapecie okna, z nogami na zewnątrz budynku.

Weszli do klatki schodowej, a następnie wyjechali na piętro. Zbliżyli się do osoby siedzącej na parapecie, która nie zorientowała się że podchodzą. Słyszeli, jak płacząc rozmawia przez telefon komórkowy. Gdy byli na tyle blisko, sierżant Jakubowski złapał dziewczynę za rękę, a sierżant Grzywacz pomogła mu ściągnąć dziewczynę z parapetu.

Roztrzęsiona, jak się okazało 14-latka z Tarnowa nie potrafiła wytłumaczyć, co tak właściwie chciała zrobić. Na miejsce przyjechała także załoga karetki pogotowia ratunkowego, która zaopiekowała się dziewczyną.

W tym przypadku mundurowi byli w odpowiednim miejscu i czasie. Należy jednak pamiętać, że osoby będące w kryzysie zawsze wołają o pomoc i jej oczekują. Należy tylko być wyczulonym i empatycznym na takie wołanie.

Policja przypomina:

Jesteś w kryzysie? Fachowcy od pomocy w rozwiązywaniu problemów czekają na Ciebie.

Na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego bezpłatny telefon 800 70 2222. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: https://centrumwsparcia.pl/

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12  - bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji https://stopdepresji.pl/

inf./fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka