Osiemnasta edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego będzie odbywać się głównie online. W dniach 12 – 13 grudnia 2020 r.organizatorzy z Krakowa zapraszają miłośników gór do oglądania udostępnianych przez internet filmów, wywiadów, warsztatów, prelekcji i prezentacji. Tradycyjnie odbędzie się też międzynarodowy konkurs filmów o górach, w którym weźmie udział blisko 50 produkcji.
Krakowski Festiwal Górski znany jest z niesamowitej atmosfery, która już od 17 lat jest obecna podczas tego święta ludzi gór w Krakowie. Jednak formuła festiwalu online także ma swoje zalety, a w programie nie zabraknie mnóstwa atrakcji. Uczestnicy imprezy otrzymają wygodny dostęp do wszystkich filmów i innych materiałów prezentowanych w ramach tegorocznego KFG. Nie jest konieczny przyjazd do Krakowa – z dowolnego miejsca w Polsce można brać udział w festiwalowych wydarzeniach, które odbywać się będą 12 i 13 grudnia. Z kolei filmy biorące udział w polskim i zagranicznym konkursie będą dostępne przez prawie cały grudzień (od 5 do 31 grudnia) na platformie playkrakow.com. Tak więc każdy, kto nabędzie karnet na KFG, będzie mógł chłonąć górskie wrażenia przez znacznie dłuższy czas niż to było w poprzednich edycjach imprezy.
Na scenę KFG w Krakowie zawita wielu gości z Polski i za granicy, m.in.: Steve Swenson, Barbara Zangerl i Jacopo Larcher, Alexander Megos, Edu Marin (bohater filmu Valhalla), Roger Schaeli, Stephan Siegrist, Frank Kretschmann (bohaterowie i twórca filmu LifeLines), Antoine Le Menestrel i Benoît Regord, Sonia Szczęsna, Adam Nawrot, Piotr Chmieliński i inni (twórcy i bohaterowie Godspeed, Los Polacos), Łukasz Dudek, Eliza Kubarska (film Ściana Cieni), Aleksandra Taistra (film Gorropu), Andrzej Bargiel, Grzegorz Folta i Kacper Tekieli, Marcin Kotelnicki, Jakub Brzosko (film Opętany).
Na festiwalu w Krakowie pojawią się też twórcy kultury, którzy czerpią inspiracje z tematyki górskiej, w tym: Bernadette McDonald (Winter 8000), Piotr Trybalski (Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady), Beata Sabała-Zielińska (Pięć stawów. Dom bez adresu), Agnieszka Jurczyńska-Kłosok (Nazewnictwo Tatr Wysokich. Konceptualizacja przestrzeni górskiej).
KFG to także warsztaty górskie i wspinaczkowe. W tym roku także będzie można z nich skorzystać, ucząc się od najlepszych, m.in. Piotra Sztaby, Waldka Niemca i Tomka Nodzyńskiego, Macieja Ciesielskiego, Bogusława Kowalskiego, CUBE, Szkoły 5+, Andrzeja Maciaty z TOPR.
W dniach od 5 do 31 grudnia uczestnicy festiwalu będą też mogli obejrzeć niemal 50 filmów o górach zakwalifikowanych do międzynarodowego lub polskiego konkursu. Najciekawsze produkcje wymienione są na stronie WygranaOnline. Wśród różnych kategorii konkursowych przyznana zostanie też nagroda publiczności. Żeby zobaczyć wszystkie filmy biorące udział w konkursach, trzeba zarezerwować około 20 godzin czasu.
Organizatorami wydarzenia są: Polska Fundacja Górska z siedzibą w Krakowie, Wspinanie.pl oraz TKN Wagabunda.
Pod tym linkiem można obejrzeć trailer promujący tegoroczną edycję festiwalu w Krakowie.