czwartek, 28 maja 2020 07:16

Andrzej Duda w gminie Tarnów: "Tutaj ludzie stawiają na pracę, a nie na kłótnie"

Autor Marzena Gitler
Andrzej Duda w gminie Tarnów: "Tutaj ludzie stawiają na pracę, a nie na kłótnie"

Z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych, 27 maja na stadionie sportowym w Woli Rzędzińskiej maja z sołtysami i radnymi gminy Tarnów spotkał się prezydent Andrzej Duda. Samorząd województwa małopolskiego reprezentował marszałek Witold Kozłowski.

30 lat temu odbyły się pierwsze prawdziwie wolne wybory w naszym kraju. I były to wybory samorządowe. Wybrano wówczas blisko 52 tysiące radnych. To zupełnie zmieniło rzeczywistość tysięcy gmin w Polsce. Po 40 latach przywrócony został samorząd terytorialny i skończyły się rządy lokalnych przedstawicieli komunistycznych władz.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Woli Rzędzińskiej wagę tamtego wydarzenia.

Wybory samorządowe sprzed trzydziestu lat zmieniły Polskę lokalną. Był to ogromny przełom w sensie prawnym, ustrojowym, ale też w sensie społecznym i psychologicznym. Polacy jeszcze tego samego roku tłumnie poszli do powszechnych, wolnych wyborów prezydenckich, a rok później do pierwszych w pełni wolnych parlamentarnych. Dla mnie te wybory samorządowe były jeszcze osobiście bardzo ważne, bo były to pierwsze wybory, w których mogłem zagłosować - mówił Andrzej Duda.

Stadion sportowy w Woli Rzędzińskiej, który obejrzał prezydent, został otwarty w grudniu ubiegłego roku. To nowoczesny obiekt z murawą na poziomie ekstraklasy. Inwestycja została zrealizowana przez samorząd gminy Tarnów, ale dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

Tego typu nowoczesne obiekty powstają tutaj siłą samorządu, ale również dzięki wsparciu ze strony rządu i przez prezydenta. Bardzo dziękujemy za to wsparcie – stwierdził wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Zgoda buduje. Według prezydenta gmina Tarnów jest przykładem tego, że współpraca między samorządem a rządem przynosi bardzo dobre efekty. Wyraził przekonanie, że miejscowości pod Tarnowem dynamicznie się rozwijają właśnie dlatego, że tutaj ludzie stawiają na pracę, a nie na kłótnie.

Zgodna współpraca między administracją rządową i samorządami jest warunkiem sprawnego funkcjonowania państwa i najlepiej służy obywatelom - przekonywał prezydent.

Podczas wizyty w Woli Rzędzińskiej Andrzej Duda odwiedził też żłobek „Maluszek”, który powstał dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Maluch+”.

Złożył również wizytę w gospodarstwie pasiecznym rodziny Koziołów, które działa od 1989 roku, ale tradycje pszczelarskie w rodzinie sięgają lat dwudziestych XX wieku.

Przed przyjazdem do gminy Tarnów, spotkał się z samorządem, strażakami OSP i mieszkańcami Alwerni i Grojca.

Inf. I foto: UMWM

Tarnów - najnowsze informacje