piątek, 24 lutego 2023 12:25

42 tysiące na płoszenie gołębi. Koleje Małopolskie idą na wojnę z ptakami

Autor Patryk Trzaska
42 tysiące na płoszenie gołębi. Koleje Małopolskie idą na wojnę z ptakami

42 tysiące. Tyle wyniesie koszt usług sokolnika, który wraz ze swoimi ptakami pozbędzie się gołębi z nowo otwartej hali pociągowej przy ul. Doktora Twardego. Koleje Małopolskie zakończyły przetarg w tej sprawie.

Gołębie to jeden z symboli m.in. krakowskiego rynku. Są uwielbiane przez turystów i zwiedzających. Takiego zamiłowania nie wzbudzają jednak wśród pracowników Kolei Małopolskich, którzy postanowili iść na wojnę z tymi ptakami. W realizacji tego zadania mają pomóc...sokoły.

Już od 7 marca przez najbliższe pół roku w hali pociągowej przy ul. Doktora Twardego będzie można napotkać pracujących sokolników. Nowe "skrzydlate nabytki" Kolei Małopolskich mają odbyć 52 loty (2 razy tygodniowo). Pierwszym zadaniem ptaków będzie wypłoszenie z hali osiedlających się tam gołębi i innego mniejszego ptactwa. Z kolei w następny etap zakłada uniemożliwienie nowym ptakom zasiedlania tego miejsca. Koleje Małopolskie chcą wykształcić przekonanie, że jest to rewir łowiecki sokołów.

Drodzy Pasażerowie ❗ Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić kogoś wyjątkowego… Otóż do naszego zespołu dołączył nowy...

Opublikowany przez Koleje Małopolskie Środa, 22 lutego 2023

Całkowity koszt usługi sokolników ma wynieść 42 tysiące złotych. Zakończył się już przetarg w tej sprawie, a Koleje Małopolskie zaprezentowały już nowego "pracownika". – Zasiedlanie się ptactwa, tworzenie gniazd czy pojawiające się odchody w różnych miejscach, w tym także na urządzeniach precyzyjnych, napędowych, powoduje ich uszkodzenie lub awarie. To natomiast może zagrażać bezpieczeństwu personelu technicznego i innego mienia znajdującego się na terenie zaplecza. Metoda sokolnicza” jest powszechnie stosowana na terenach hal przemysłowych, a także usługowych w celu odstraszania ptactwa – czytamy w pośćcie Kolei Małopolskich na Facebooku.

foto ilustracyjne - Małopolska.pl/Koleje Małopolskie

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka