środa, 2 grudnia 2020 12:52

45 mln szczepionek dla Polaków. Na jakich zasadach będą się odbywały szczepienia?

Autor Mirosław Haładyj
45 mln szczepionek dla Polaków. Na jakich zasadach będą się odbywały szczepienia?

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do Polski trafi 45 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi.

Polska podpisała umowę z trzema firmami: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Do kraju łącznie trafi 45 mln dawek szczepionki. Mateusz Morawiecki powiedział, że zakup ten "daje nam nadzieję na powrót do normalności".

Dobrowolne i darmowe

Obecnie opracowywane są bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień. Premier podkreślił, że szczepienia będą dobrowolne i darmowe.

Adam Niedzielski powiedział, że rząd chce dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi:

– Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe.

Szczepienie w 4 krokach

Morawiecki zapowiedział, że proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty i będzie się składał z 4 kroków:

– Rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach

– wyjaśnił.

Premier zachęcił do szczepienia także osoby, które są młode i czują się silne:

– Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, przez zaszczepienie się może ochronić kogoś słabszego. To nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy.

Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby unikali nieprawdziwych informacji na temat szczepionek:

– Zachęcam do tego, żeby eliminować wszystkie fake newsy, wszystkie nieprawdziwe i kłamliwe informacje o szczepionkach, o szczepieniach, o zagrożeniach. My opieramy się o agencje lekowe i o badania renomowanych firm.

Już 4 grudnia, rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień. Minister Michał Dworczyk powiedział, że strategia szczepień zostanie opracowana do końca tygodnia tak, aby były one dostępne w każdej gminie:

– Chcemy, żeby szczepienie było dostępne w każdej gminie, żeby każdy mógł się na nie w sposób prosty zapisać i w sposób bezproblemowy na nie trafić. Do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień, którą będziemy szeroko konsultować.

Dworczyk dodał, że wierzy w sukces tej operacji:

– Wierzymy, że ta operacja, która będzie wielkim wyzwaniem, zakończy się sukcesem i dzięki temu uporamy się z pandemią, która od blisko już roku zmienia nasze życie.

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w: placówkach POZ, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących i centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Kto będzie pierwszy?

W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni: W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną: pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, osoby w wieku 60+ i służby pracujące przy COVID-19.

koronawirus najnowsze informacje

Inf. i foto: Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje