środa, 5 października 2022 13:34

Brązowe medale „Cracoviae Merenti” dla profesorów

Autor Mirosław Haładyj
Brązowe medale „Cracoviae Merenti” dla profesorów

Prof. Andrzej Białas i prof. Jacek Purchla zostali uhonorowani brązowymi medalami „Cracoviae Merenti”. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się dziś w samo południe w sali obrad Rady Miasta Krakowa.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa przyznane zostały brązowe medale „Cracoviae Merenti”. Tym razem za zasługi dla Krakowa docenieni zostali wybitni profesorowie. Prof. Andrzej Białas to naukowiec, który specjalizuje się w zagadnieniach fizyki teoretycznej oraz fizyki wysokich energii. Jest jednym z głównych twórców i liderem krakowskiej szkoły fenomenologii i teorii fizyki cząstek. Prof. Jacek Purchla to historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista, nauczyciel akademicki, członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Decyzja o przyznaniu profesorom medali zapadła podczas sesji RMK 27 kwietnia.

Prof. Andrzej Białas

Brązowe medale „Cracoviae Merenti” dla profesorów Autor: Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Zasłużony krakowski naukowiec, wieloletni prezes Polskiej Akademii Umiejętności. Życie zawodowe połączył z Uniwersytetem Jagiellońskim, z Instytutem Fizyki. Był reprezentantem Uniwersytetu do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, pracował w CERN w Genewie. Specjalizuje się w zagadnieniach fizyki teoretycznej i fizyki wysokich energii. Jest także jednym z twórców krakowskiej szkoły fenomenologii i teorii fizyki cząstek oraz autorem prac naukowych z zakresu cząstek elementarnych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie nadania profesorowi najwyższego odznaczenia miejskiego.

– Pan Profesor jako naukowiec zajmuje się między innymi wiązaniem cząstek. Przez całą swoją karierę wykorzystywał swoją wiedzę fizyczną, by doprowadzać do powstawania trwałych wiązań i promieniujących pól magnetycznych – i to nie na płaszczyźnie teoretycznej. Tworzył inicjatywy badawcze, wiązał stabilne struktury instytucji i promieniował na młode generacje naukowców swoim zapałem, umysłem i ambicją, sprawiając, że Kraków stał się zagłębiem nowoczesnej wiedzy fizycznej. Za to dziś Panu Profesorowi serdecznie dziękujemy

– powiedział podczas uroczystości Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

– Autorytet oraz mistrz, tak w dwóch słowach można określić profesora Andrzeja Białasa. Dzięki zaangażowaniu profesora, Kraków może szczycić się mianem wiodącego ośrodka naukowego w Polsce i na świecie. To właśnie Profesor był jednym z inicjatorów Krakowskiej Szkoły Fizyki Teoretycznej, przyczynił się do przywrócenia nadawania Nagrody im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, zwanej „polskim Noblem”, był także jednym z inicjatorów powołania do życia Nagrody im. Profesora Adama Bielańskiego – przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii

– zaznaczył w przemówieniu Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Prof. Jacek Purchla

Brązowe medale „Cracoviae Merenti” dla profesorów Autor: Bogusław Świerzowski/krakow.pl
Brązowe medale „Cracoviae Merenti” dla profesorów Autor: Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista, nauczyciel akademicki, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. Założyciel i w latach 1991–2018 dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, w latach 2015–2020 przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W latach 1990–1991 był wiceprezydentem Krakowa. Autor ponad 400 prac naukowych oraz wielu książek na temat naszego miasta, jak np. „Kraków w Europie Środka”, „Historia architektury Krakowa w zarysie”, „Jak powstał nowoczesny Kraków” – możemy m.in. wyczytać w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta Krakowa.

– Jestem niezmiernie dumny, że dziś możemy Panu wręczyć medal Cracoviae Merenti – najwyższe odznaczenie Krakowa, miasta dla którego Pan tak wiele zrobił. Pańska konsekwentna i aktywna działalność zasługują na najwyższe uznanie. Przez wiele lat pracy stworzył Pan wspaniałe dzieło. To Pański głos występował i liczył się nie raz w rozmowach z władzami centralnymi a samorządem. To dzięki Panu i Pańskiemu zaangażowaniu mamy w Krakowie liczne instytucje kulturalne i historyczne. Nie sposób w tych kilku zadaniach opowiedzieć o wszystkich zasługach dla naszego miasta, które były Pańskim udziałem. Zapewnić mogę jedynie, iż pamiętamy o nich i jesteśmy wdzięczni. A wyrazem naszych podziękowań niech będzie brązowy medal Cracoviae Merenti

– powiedział Rafał Komarewicz.

–  Z całego serca gratuluję Panu profesorowi imponującego dorobku  i dziękuję za niepodważalny wkład w rozwój Krakowa oraz za nieocenioną współpracę z samorządem. Dzisiejsza uroczystość udowadnia, że wszyscy mamy świadomość tego, że dzisiejsza tożsamość naszego Miasta stworzona została przy ogromnym udziale Pana Profesora

– dodał Jacek Majchrowski.

Medal „Cracoviae Merenti” to wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. Został ustanowiony uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1992 r. Posiada trzy klasy: złoty, srebrny i (od 1998) brązowy.

  • Czytaj także:
Kraków dba o swoje zabytki? Prof. Purchla: Żyjemy w miękkim państwie
Wiadomości Kraków: Z okazji 125. rocznicy istnienia Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa porozmawialiśmy z jego prezesem, prof. Jackiem Purchlą, z którym wielowątkowo poruszyliśmy różne zagadnienia związane z misją organizacji, na czele której stoi.

Inf.: UM Kraków
Fot.: Bogusław Świerzowski

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka