środa, 14 lipca 2021 11:58

Choroba zakaźna świń potwierdzona w Skrzyszowie koło Tarnowa

Autor Aleksandra Tokarz
Choroba zakaźna świń potwierdzona w Skrzyszowie koło Tarnowa

Chorobę zakaźną świń – Afrykański Pomór Świń – stwierdzono w miejscowości Skrzyszów w powiecie tarnowskim. Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców o bezwzględne stosowanie zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach.

Jak informuje Radio Kraków, chorobę wykryto w hodowli liczącej 50 świń. Z tego powodu trzeba wybić te zwierzęta, które same nie padły.

ASP nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jest natomiast śmiertelnie groźna dla trzody chlewnej. Dodatkowo bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Powiatowego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu choroby zakaźnej świń (Afrykański pomór świń – ASP). Choroba ta wystąpiła w miejscowości Skrzyszów gm. Skrzyszów w powiecie tarnowskim). Poleca się wszystkim hodowcom świń z terenu powiatu nowosądeckiego do bezwzględnego stosowania zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach:

  • do pomieszczeń ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami;
  • przed wejściem do pomieszczeń gospodarczych należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem biobójczym;
  • do karmienia świń używać paszę zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących;
  • budynki, w których utrzymywane są świnie należy zabezpieczyć przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych; świnie należy utrzymywać w odrębnych budynkach, w których nie są utrzymywane inne zwierzęta kopytne;
  • do pracy ze zwierzętami należy używać oddzielnego ubrania i pozostawiać go w chlewni;
  • dokonywać bieżącego oczyszczania i odkażania preparatami biobójczymi narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń nie wnosić na teren gospodarstwa tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików; osoby obsługujące świnie nie powinny brać udziału w czynnościach związanych z obsługą świń jeżeli przebywały na terenach leśnych lub brały udział w polowaniach w przeciągu ostatnich 72 godzin; na bieżąco obserwować stan zdrowia świń. O wszelkich niepokojących objawach należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka