niedziela, 8 listopada 2020 17:39

Co będzie zabronione podczas narodowej kwarantanny?

Autor Mirosław Haładyj
Co będzie zabronione podczas narodowej kwarantanny?

Polski współczynnik zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ostatnich 7 dniach wzrósł do 62. Mateusz Morawiecki zapowiedział "narodową kwarantannę", w przypadku gdy wyniesie on 70-75.

Narodowa kwarantanna zostanie wprowadzona, jeśli w kraju dziennie będzie odnotowanych dziennie ok. 27 tysięcy zakażeń w ciagu tygodnia. Co to oznacza w praktyce?

 1. Zakaz przemieszczania się

  Przede wszystkim wprowadzony zostanie zakaz przemieszczanie się bez ważnego powodu. Mateusz Morawiecki tłumaczył, że wprowadzenie takiego rozwiązania (także wiosną bieżącego roku) ma na celu ograniczenie kontaktów społecznych. Na pewno będzie można opuścić dom, udając się do pracy czy też wyprowadzając psa. Możliwe, że dopuszczony zostanie również krótki spacer, ale na konkretnych zasadach np. w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania.
 2. Możliwe wprowadzenie godziny policyjnej

  Niektóre państwa Unii Europejskiej (np. Francja) zdecydowały się na wprowadzenie godziny policyjnej, jako jednego ze sposobów walki z epidemią koronawirusa. Na czym ona polega? Jest to zakaz opuszczania w danych godzinach (najczęściej nocą) domów. Władza może wówczas żądać udokumentowania potrzeby przemieszczania się, np. okazania zaświadczenia od pracodawcy.
 3. Zamknięcie usług i niektórych sklepów

  Mateusz Morawiecki podzczas wystąpień informował, że podczas narodowej kwarantanny konieczne będzie zamkniecie usług. najprawdopodobniej miał na myśli m.in. o fryzjerów czy kosmetyczki, ale spodziewać się również można zamknięcia marketów budowlanych w weekendy. Ograniczona może zostać również działalność sklepów poza centrami handlowymi. Nadal czynne będą apteki, stacje benzynowe oraz sklepy spożywcze.
 4. Zamknięcie przedszkoli i żłobków

  Do tej pory zamknięto szkoły, ale spodziewać się można również całkowitego zamknięcia żłobków i przedszkoli. Podczas narodowej kwarantanny najpewniej zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. W obecnej chwili wiele placówek sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi już nie funkcjonuje ze względu m.in.  na brak kadry.
 5. Nowe ograniczenia w sklepach i marketach

  Podobnie jak wiosną przed sklepami mogą tworzyć się niemałe kolejki. Rząd może bowiem wprowadzić nowe ograniczenia liczby klientów przebywających w punktach.
 6. Zamknięcie placów zabaw

  Można się spodziewać, podobnie jak podczas pierwszej fali epidemii w Polsce, zamknięcia placów zabaw. Co więcej, spodziewać się można również zamknięcia parków i lasów.
 7. Zamknięcie ogrodów zoologicznych i botanicznych

  Wzorem wiosennego lockdownu zamknięte mogą zostać ogrody zoologiczne i botaniczne.
 8. Nowe limity w kościołach

  W czasie narodowej kwarantanny wprowadzone mogą zostać nowe limity w kościołach, a ograniczenia mogą dotyczyć także pogrzebów.

Inf.: gloswielkopolski.pl
Fot.:

Polska

Polska - najnowsze informacje