czwartek, 2 marca 2023 13:11, aktualizacja 2 lata temu

Czekają nas niepowtarzalne doznania. Teatr Mumerus wraca do regularnego grania

Autor Patryk Trzaska
Czekają nas niepowtarzalne doznania. Teatr Mumerus wraca do regularnego grania

Teatr Mumerus wraca do prezentacji swoich spektakli po kilkumiesięcznej, przerwie. Na widzów czekają niezapomniane wrażenia w ramach takich spektakli jak "Lech i Czech na wojnie" czy "Godzinki czyli od świtu do zmierzchu". Znamy repertuar teatru na marzec!

Teatr Mumerus wraca do regularnego wystawiania spektakli po wymuszonej przerwie. Już w marcu przy ulicy Kanoniczej 1 w Krakowie na widzów czekać będą niepowtarzalne emocje.

Już 3 marca (piątek) na deskach Teatru Mumerus zobaczymy "Posiew boga wojny". Jest to spektakl rozgrywający się w poczekalni, gdzie ludzie czekają: na nowe, lepsze czasy. Na powodzenie w miłości, ale także ukojenie zszarganych nerwów.

Akcja rozgrywa się przed, w trakcie i po jednej  z światowych wojen - każda z postaci na swój sposób szuka własnego języka i własnych gestów, aby nową rzeczywistość oswoić lub chociaż znieść. W tle od czasu do czasu pobrzmiewają dźwięki muzyki Mahlera, która jednak wykrzywia się i deformuje, bo wraz ze starym światem skończyła się też i jego muzyka.

"Posiew boga wojny" opowiada o odejściu od wspólnego odczuwania otaczającego świata. W zamian dostajemy obraz wielu, często nieprzystających rzeczywistości, utkany z maniakalnych obsesji, zwidów wywołanych przez alkoholizm, schizofrenicznych lęków czy histerycznej euforii. Wraz z obrazami różnych rzeczywistości zmienia się również przestrzeń spektaklu Ale ciągle kontekstem jest tu najcięższe doświadczenie społeczne, które obala dotychczasowy porządek, stawiając ostrą cezurę między starym a nowym - wojna i to, co ją poprzedziło i to, co po niej nastąpiło.

"Posiew boga wojny" – fot. Teatr Mumerus

Na scenie zobaczymy Ewę Bregułę, Mateusza Dewera / Roberta Żurka, Jana Mancewicza czy Jacka Milczanowskiego. Co ciekawe,wW spektaklu wykorzystano fragmenty i cytaty z następujących utworów: Emil Wyrobek " Z otchłani chorób nędzy i upadku", Józef Czechowicz "Żal", Władysław Sebyła "Pogrzebny", Tytus Czyżewski "W szpitalu obłąkanych",  "Szumiłebski, Moczygębski głowy szuka" (anonim XVII w.), Maria Komornicka "Na rozdrożu" oraz fragmenty artykułów prasowych z lat 1914-1924.

Z kolei 14 marca w ramach teatru faktu odbędzie się wydarzenie zatytułowane "Lech i Czech na wojnie" Podczas wydarzenia czeka nas czytanie performatywne dokumentów, listów, relacji prasowych i wspomnień dotyczących konfliktu (także zbrojnego) o Śląsk Cieszyński pomiędzy Polską a Czechosłowacją w latach 1918-1920 połączone z wystawą zdjęć i druków propagandowych z tamtego okresu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Natomiast 15 i 21 marca Teatr Mumerus zaprasza na spektakl zatytułowany "Godzinki czyli od świtu do zmierzchu". Jest to wydarzenie muzyczno - taneczne, poświęcone pieśniom śpiewanym codziennie o określonych porach dnia.

"Godzinki czyli od świtu do zmierzchu" – fot. Teatr Mumerus

Akcja, zgodnie z tradycyjną koncepcją jedności czasu, zawiera się  w ciągu jednej doby - czyli, jak w podtytule: "od świtu do nocy". Najistotniejszym założeniem przedstawienia jest to, aby struktura muzyczna (rozumiana jako synteza śpiewu, mowy, ciszy i  dźwięków związanych z materialnością tak ludzi, jak i rzeczy) pełniła rolę nadrzędną i określała kształt oraz charakter całości. Spektakl koncentruje się na tzw. "białym śpiewie" oraz na tańcach.

Chodzi tu o tańce służące bądź odpędzaniu złego - czyli będące w istocie rodzajem egzorcyzmów - tak jak tarantela bądź też  tych, które umożliwiały kontakt z rzeczywistością pozazmysłową -  jak tańce chasydzkie, podczas których dusza ma się podnieść o dwie stopy nad ziemię - jak głosi chasydzkie powiedzenie.  Zaś Jerzy Trzanowski, XVII-wieczny poeta trzech narodów: polskiego, czeskiego i słowackiego (którego teksty, w przekładzie na współczesną polszczyznę Zbigniewa Macheja, wykorzystane zostały w spektaklu) napisał: "Usta jak dzwoneczek brzmią/ lecz wtedy najmocniej grzmią,/gdy serce sznureczek ciągnie, /taki głos Niebo osiągnie".

Bilety na marcowe wydarzenia można kupić na stronie Teatru Mumerus.

fot. Teatr Mumerus.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka