Jak pogodzić coraz większe zapotrzebowanie na energię z przyjętą przez Unię polityką ograniczenia emisji? - Jestem pewien, że to kwestia jednego pokolenia, a przełom energetyczny nastąpi - uważa Andrzej Sikora, Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.
Czy jesteśmy gotowi na rewolucję energetyczną? O tym, jak pogodzić paradoks zeroemisyjności i coraz większego zapotrzebowania na energię, o przyszłości i czekającym nas przełomie energetycznym rozmawiamy z ekspertem, który będzie prelegentem Green Energy Congress.
- Korzystamy z niej na co dzień, ale ciągle niewiele o niej wiemy, choć nie wyobrażamy sobie bez niej życia. - Zróbcie sobie państwo takie doświadczenie. W sobotę rano między 9 a 12 wyłączcie prąd w domu zupełnie. I próbujcie zobaczyć w jak jest ważna dla nas energia - zachęca Andrzej Sikora.
Rewolucja energetyczna nastąpi niebawem
W XXI wieku szybciej niż się tego spodziewamy nastąpi prawdziwa rewolucja energetyczna. Z jednej strony mamy przecież rosnące zapotrzebowanie na energię, z drugiej strony zaczynamy coraz lepiej rozumieć, że energii nie możemy pozyskiwać kosztem środowiska. - W dzisiejszym świecie tylko Unia Europejska mówi o ograniczeniu emisji i chce robić to w sposób drastyczny, pokazując reszcie świata, że gdy tego to nastąpi zniszczenie naszej planety - mówi Andrzej Sikora. Ekspert przypomina jednak, że zakładane przez Unie 50% ograniczenie emisji to zaledwie 2 % tego, co do atmosfery dostarczają pozostałe kraje pozaeuropejskie. Czy zatem warto to robić? - Jako Europejczycy nadajemy ton, pokazujemy drogę, podczas gdy reszta świata: Chiny, Indie niedawno jeszcze Stany Zjednoczone czy Kanada nie chciały uczestniczyć w tym procesie i mówiły, że ten obszar ich w ogóle nie interesuje - podkreśla Andrzej Sikora.
Drastyczne ograniczenie emisji, które w Unii stało się priorytetem, sprawia jednak, że w Unii jesteśmy na deficycie energetycznym. A ponieważ pod presją ekologów wiele krajów, np. Niemcy, nie chcą się decydować na energię jądrową, musimy zdobyć się na kolejny krok w przyszłość, jakim jest energia pozyskiwana z wodoru - uważa ekspert. - On jest takim pomostem do nowych obszarów energetycznych i technologicznych, które jeszcze nie są efektywnie energetycznie odkryte, ale przeznaczamy na to już olbrzymie pieniądze. Jestem pewien, że to kwestia jednego pokolenia, a ten przełom energetyczny nastąpi - dodaje.
- Zobacz też: Naukowiec z Krakowa stworzyła niezwykłą folię. Jest ekologiczna, innowacyjna i inteligentna!
Andrzej Sikora, Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych specjalizuje się w surowcach energetycznych, bezpieczeństwie energetycznym i optymalizacji aktywów energetycznych. Jest absolwentem Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, szkoleń w Szkole Bankowej w Wiedniu oraz University of Southern California, USA. W swojej karierze zawodowej, w 2002 roku dołączył do PKN Orlen, gdzie jako Dyrektor Wykonawczy odpowiedzialny był za optymalizację aktywów produkcyjnych, w tym m.in. za projekt zakupu akcji i długu Holdingu Unipetrol oraz obrót energią elektryczną i gazem ziemnym. Jest wykładowcą Akademii Energetyki SGH w Warszawie.
Andrzej Sikora będzie prelegentem Green Energy Congress - wydarzenia poświęconego zielonej energii i rewolucji energetycznej, które 23 września odbędzie się w Krakowie.