czwartek, 15 lipca 2021 09:48

Do barów i restauracji wejdą tylko zaszczepieni. Jest poparcie dla tej decyzji

Autor Aleksandra Tokarz
Do barów i restauracji wejdą tylko zaszczepieni. Jest poparcie dla tej decyzji

Do pubów, barów i restauracji wejdą tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Irlandia jest kolejnym krajem, który ogranicza dostęp do gastronomii. Propozycja irlandzkiego rządu została poparta przez parlament.

W Portugalii w hotelach i lokalach gastronomicznych w tych regionach kraju, które są najbardziej dotknięte pandemią, obowiązuje nakaz posiadania covidowego certyfikatu. W Grecji od 16 lipca w restauracjach, barach i klubach będą mogły przebywać tylko osoby, które przyjęły szczepionkę przeciw koronawirusowi. Francuski rząd ogłosił, że od sierpnia certyfikat covidowy będzie niezbędny, by wejść do kawiarni, restauracji, centrów handlowych czy pociągów. Kolejne kraje decydują się na ograniczenie niektórych sfer gospodarki dla osób, które szczepionki nie przyjęły. Takie zmiany zapowiada też Irlandia.

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni, bądź już przeszły Covid-19. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.

Jak przyznał w trakcie debaty w parlamencie wicepremier - proponowane rozwiązanie nie jest idealne, jednak lepsze i bezpieczniejsze niż pozostałe dwie alternatywy, to znaczy otrawcie restauracji dla wszystkich, także tych niezaszczepionych, bądź zamknięcie do czasu zbudowania odporności zbiorowej.

Opozycja przekonywała, iż jest to rozwiązanie dyskryminujące. Ostatecznie rządową propozycję poparło 74 posłów. Przeciw było 68.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje