środa, 8 lipca 2020 14:52

Dom opieki - jak wybrać ten właściwy dla naszych bliskich?

Autor Głos 24
Dom opieki - jak wybrać ten właściwy dla naszych bliskich?

Każdy z nas już za młodu, choć często zaledwie podświadomie, marzy o tym, by doczekać się spokojnej, bezpiecznej i pozbawione trosk starości. Wielu z nas dopiero po jakimś czasie do tego dojrzewa - zwłaszcza, jeśli ma w perspektywie obowiązek zadbania o takową czy to dla swoich dziadków, czy też dla rodziców. Rzeczywistość często nie jest jednak tak bardzo przychylna, a my nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie zapewnić swoim bliskim opiekę na należytym poziomie, we własnym domu. Wtedy właśnie najczęściej sięgamy po usługi, jakie świadczy dom seniora. Niezależnie od tego, czy szukamy go w zachodniopomorskim czy jakimkolwiek innym miejscu, musimy wiedzieć, kiedy jesteśmy zmuszeni po niego sięgnąć i jak go wybrać, by spełnił on najśmielsze potrzeby naszych bliskich.

Kiedy decydujemy się na sięgnięcie po dom opieki dla seniora?

Nie pozostawia wątpliwości fakt, że po dom seniora każdy z nas sięga w ostateczności. Któż bowiem nie chciałby odpłacić się rodzicom czy dziadkom za lata poświęceń należytą i samodzielną opieką nad nimi? Niestety, dzisiejsza rzeczywistość zmusza młodych ludzi do wybierania się poza miasto (a często i poza granice naszego kraju) w poszukiwaniu pracy, utrudniając jednocześnie opiekę nad wiekowymi bliskimi www.wiejskieklimaty.net. Często jest też tak, że ta nie może być w pełni samodzielna - czy to ze względu na bardzo niebezpieczne dla nich schorzenia (jak Alzheimer czy po prostu bezwiedne wędrowanie), czy też wymaganą stałą opiekę profesjonalisty. To właśnie wtedy najczęściej wybieramy opcję skorzystania z usług domu opieki.

Jaki powinien być dom opieki dla naszego bliskiego?

Na rynku do dyspozycji mamy trzy różne instytucje, których każda ukierunkowana jest na coś zgoła odmiennego, mimo stosunkowo podobnych założeń. Wybrać możemy właśnie Dom Opieki, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy lub też Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Niezależnie jednak od tego, ku któremu z nich się skłonimy, kryteria ich wyboru są dość podobne, a należą do nich:

  • kadra pracownicza - w domu opieki pacjentem zajmują się przede wszystkim pielęgniarki i opiekunki, a w przypadkach wymagających ich interwencji również lekarze. Ważne jest, aby wszystkie osoby wchodzące w skład kadry pracowniczej posiadały odpowiednie doświadczenie i specjalizację, która pozwoliłaby im radzić sobie z przypadkiem naszego bliskiego (jeżeli oczywiście ten wymaga specjalistycznej opieki). Warto też rzucić okiem na ilość rezydentów, gdyż to ona definiuje czas, jaki dana pielęgniarka może poświęcić naszemu krewnemu;
  • organizacja dnia pacjenta - dom opieki www.wiejskieklimaty.net/oferta/zostan-mieszkancem nie jest szpitalem, a miejscem, w którym seniorzy żyją i funkcjonują na co dzień. Nie może być też więzieniem, a zarządzające nim osoby muszą jakoś organizować czas rezydentom. Ważne jest, aby w jego obrębie odbywały się dobrowolne zajęcia pobudzające aktywność psychiczną i fizyczną - dobrze byłoby również, aby tworzyły się tam koła zainteresowań.
  • różnorodność zajęć i dostęp do różnych form rozrywki - starszy człowiek również wymaga angażujących go form spędzania wolnego czasu - zwłaszcza takich, które będą pozytywnie oddziaływały na jego stan zdrowia, ale nie tylko takich. Dostęp do telewizora, komputera czy Internetu to w dzisiejszych czasach podstawa.
  • sposoby karmienia i rodzaj posiłków - wiele chorób i dolegliwości w starszym wieku jest wynikiem nieprawidłowej diety. Ważne jest, aby posiłki serwowane w domu opieki były w pełni wartościowe, bogate w witaminy, ale też po prostu smaczne. Zadowolenie z ich spożywania powinno towarzyszyć ich wartościowości.
  • ciągłość opieki - zostawiając naszego bliskiego w domu opieki zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak długi czas będzie on musiał w nim spędzić. Nie powinniśmy. Często chcemy go zabrać stamtąd, gdy tylko uporządkujemy swoje życie, a niejednokrotnie będziemy zmuszeni zostawić go tam do końca jego dni, zazwyczaj bardziej z przymusu niż z wyboru. Ważne, abyśmy mieli taką możliwość - nawet jeśli z niej nie skorzystamy.

Aby dokonać jak najlepszego wyboru, który ma tutaj kluczowe, bo wpływające na jakość dalszego życia naszego bliskiego znaczenie, warto wybrać się na miejsce i zrobić wywiad środowiskowy. Nie ograniczajmy się do polegania na informacjach podawanych w Internecie oraz opiniach przypadkowych Internautów. Stawka jest tutaj na tyle duża, że powinniśmy samodzielnie wszystko sprawdzić i upewnić się, że osoba nam bliska otrzyma opiekę na poziomie, na który zasługuje.

dom dla seniora zachodniopomorskie

Podsumowanie

Choć dom opieki dla seniora, w zachodniopomorskim czy gdziekolwiek indziej, najczęściej kojarzy nam się źle już z samych jego założeń, tak naprawdę wynika to z błędnego przekonania, że w takie miejsca trafiają ludzie niekochani, bez bliskich im osób. Tak naprawdę jednak zdecydowanie się na skorzystanie z jego usług jest przejawem właśnie miłości i troski oraz dowodem na chęć poprawienia warunków życia osoby schorowanej, wymagającej całodobowej opieki profesjonalistów. Nie wahajmy się więc korzystać z tego typu miejsc, wbrew stereotypowemu polskiemu podejściu do nich, tak różnego od tego z Anglii czy krajów na dalekim zachodzie.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje