środa, 3 listopada 2021 09:22

Dworzec PKP w Mościcach do remontu?

Autor Aleksandra Tokarz
Dworzec PKP w Mościcach do remontu?

- To już jest jakaś deklaracja ze strony kolei, choć konkretów nie ma żadnych – mówi prezydent Tarnowa. Dworzec w Mościcach zamknięto w 2012 roku i od tamtej pory popada w ruinę. Dotychczasowe przetargi, zmierzające do sprzedaży obiektu, kończyły się niepowodzeniem. Działania zapowiada prezydent Ciepiela - chce pospieszyć kolej, by ewentualny remont obiektu miał miejsce jak najszybciej. Są do tego powody.

Budynek dworca PKP w Mościcach zamknięto dla pasażerów w 2012 roku. Od tego momentu popada w ruinę, a wszystkie przetargi organizowane przez kolej, a zmierzające do sprzedaży obiektu kończyły się niepowodzeniem. - Mimo tego spółka, mimo kilku ofert, nie podjęła decyzji o nieodpłatnym przekazaniu miastu budynku, choć kilka gmin w Małopolsce dworcowe budynki otrzymało za symboliczną złotówkę. Formalnie pod adresem miasta w 2014 roku padła tylko propozycja, aby zakupiło obiekt za 800 tysięcy złotych. Oczywiście władze miejskie policzyły koszty remontów i odmówiły - tłumaczy rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba.

Teraz do Urzędu Miasta Tarnowa trafiło pismo, będące odpowiedzią na ostatni monit prezydenta Romana Ciepieli w sprawie stanu dworca PKP w Mościcach. PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie odpowiedział, iż „(…) budynek dworca kolejowego Tarnów-Mościce został zgłoszony do planu inwestycji dworcowych na lata 2024 i następne".

- To już jest jakaś deklaracja ze strony kolei, choć konkretów nie ma żadnych – mówi prezydent Tarnowa. – To dobrze, że podjęta została decyzja, ale zadeklarowany termin rozpoczęcia remontu nas nie zadowala, przede wszystkim z uwagi na planowane w Tarnowie, a konkretnie w Mościcach, rozgrywki w ramach Igrzysk Europejskich, które odbędą się latem 2023 roku. Warto byłoby, aby przyjeżdżające do nas ekipy sportowców witał odnowiony dworzec i będę podejmował starania, aby PKP przyśpieszyły termin rozpoczęcia remontu. Ze strony miasta mogę zadeklarować wszelką potrzebną pomoc.

Ostatnio dworzec w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków, więc prace remontowo-modernizacyjne będą wymagały konserwatorskiej zgody i nadzoru. W momencie, gdy ta decyzja zapadła, swojej radości prezydent Ciepiela nie ukrywał. - Cieszę się z decyzji o wpisaniu dworca do rejestru zabytków, bowiem budynek dawnego dworca od niszczeje, chluby miastu nie przynosi, a jego właściciel nie podejmuje żadnych działań. Być może decyzja o wpisaniu obiektu na listę zabytków zmobilizuje PKP do wykonania remontu. Będziemy na to naciskać - mówił wówczas.

Jakie będą kolejne działania?

fot. Wikipedia/Paweł Tucki

Tarnów - najnowsze informacje