piątek, 4 grudnia 2020 13:56

Gdzie można jeździć motorem enduro?

Autor Artykuł sponsorowany
Gdzie można jeździć motorem enduro?

Jazda motorem enduro dla części osób to wielka pasja, która bardzo często nie jest podzielana przez innych obywateli, dla których motory cross wytwarzają za dużo hałasu. Z całą pewnością wiemy, że motory enduro bez homologacji oraz odpowiedniego stanu technicznego nie mogą poruszać się po drogach publicznych oraz gminnych drogach gruntowych. Warto również pamiętać, że do dróg gminnych często zaliczają się ścieżki leśne. Powstaje zatem pytanie, gdzie mogą poruszać się motocykliści enduro, aby było to zgodne z prawem?

Na drogach wewnętrznych

Pierwszym miejscem, gdzie motocykliści enduro mogą poruszać się bez problemu, są tereny prywatne. Są to miejsca oznaczone znakiem "Drogi wewnętrzne" i to właśnie tam mogą oni szlifować swoje umiejętności. Gdzie znajdziemy tereny prywatne? Są to wszelkiego rodzaju zamknięte osiedla, drogi do posesji, pola uprawne oraz tereny fabryk. Oczywiście z racji, że są to tereny prywatne, należy najpierw upewnić się, że jest na to zgoda właściciela terenu.

Czy jazda enduro po prywatnych terenach wymusza zachowanie bezpieczeństwa? Mimo że motocykle nie muszą posiadać odpowiedniego stanu technicznego oraz homologacji, motocykliści muszą bezwzględnie zwracać uwagę na znaki drogowe postawione w okolicy. Ponadto policja ma pełne prawo skontrolować motocyklistów enduro pod kątem badania na trzeźwość. Jest to bezwzględnie zakazane niezależnie od miejsca, w którym odbywa się rajd. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://mototeams.pl/.

Wydzielone tory do jazdy

Jeżeli jesteśmy zainteresowani tylko w pełni legalną jazdą motorem enduro, powinniśmy wybrać wydzielone tory przeznaczone do takich jazd. Najczęściej są to tory szosowe, żużlowe oraz crossowe. Są to miejsca, które wcześniej zostały odpowiednio zabezpieczone, także motocykliści nie muszą się obawiać o zagrożenia, które mogłyby mieć miejsce w przypadku terenów otwartych dla osób postronnych. Osoby niebędące motocyklistami również mogą czuć się znacznie bezpieczniej. Tory zazwyczaj są oddzielone zazwyczaj barierkami lub bandami, co uniemożliwia wejście na tor i spowodowanie niebezpiecznej sytuacji.

Jazda na motorze enduro to dla wielu ludzi całe życie. Należy jednak pamiętać, że nasza pasja nie może w żaden sposób zakłócać życia innych osób, czy nawet wpływać bezpośrednio na zagrożenie zdrowia i życia. Takie sytuacje będą skutecznie piętnowane przez policję, która oprócz mandatu może nałożyć zakaz prowadzenia motocykli. Złamanie takiego zakazu będzie dalej surowo karane.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje