piątek, 24 maj 2019 12:06

Nowy Sącz: Obchody 28. rocznicy powstania Straży Granicznej

Napisała

W 28. rocznicę utworzenia Straży Granicznej przy ruinach Zamku Królewskiego w Nowym Sączu odbył się okolicznościowy apel połączony z wręczeniem wyróżnień, odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie.

W uznaniu szczególnych zasług przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska została uhonorowana odznaką Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W wydarzeniu uczestniczyła również radna województwa Jadwiga Wójtowicz.

16 maja 2019 roku minęła 28. rocznica utworzenia Straży Granicznej. Na przestrzeni lat zmieniały się realizowane przez formację zadania. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a później do strefy Schengen Straż Graniczna zyskała nowe uprawnienia i stała się nowoczesną służbą o charakterze graniczno-migracyjnym.

Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z siedzibą w Nowym Sączu jest obecnie jednym z 9 Oddziałów Straży Granicznej w Polsce i wykonuje zadania z zakresu: ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego, zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji, rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców w zakresie właściwości SG oraz przeprowadzania kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców i powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom. Swym zasięgiem terytorialnym obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie.

Warto również zaznaczyć, że Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Wydział Odwodowy (Reprezentacyjny), wchodzące w struktury KaOSG, pełnią funkcje reprezentacyjne na rzecz całej formacji.

inf i foto: UMWM

zobacz też: 

Nowy Sącz: Orkiestra Reprezentacyjna SG – „Podhalańczycy” w zielonych mundurach

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.