środa, 26 czerwiec 2019 13:54

Tarnów: Wyjatkowym koncert w Parku Strzeleckim ku czci gen. Bema

Napisała

90 lat temu do Tarnowa sprowadzone zostały prochy generała Józefa Bema. Rocznica przypada 30 czerwca, w najbliższą niedzielę. Tarnów uczci ją plenerowym koncertem w Parku Strzeleckim, przy mauzoleum, w którym pochowany jest generał.

Mauzoleum generała Bema przeszło właśnie gruntowny remont, który był częścią kompleksowej rewitalizacji parku. W rocznicowy wieczór zostanie oświetlone kolorami polskiej i węgierskiej flagi. Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela podkreśla, że postać generała Józefa Bema stanowi historyczny fundament, na którym zbudowana jest trwała przyjaźń Polski i Węgier. - Łączy nas wielowiekowa historia, której karty w sposób szczególny zapisał swoim bohaterstwem tarnowianin, generał Józef Zachariasz Bem.

Józef Bem – wojskowy, strateg, teoretyk wojskowości, żołnierz, dowódca i pisarz - jest uznawany za bohatera Polski i Węgier, jego dokonania docenia również Turcja. Urodził się w 1794 roku w Tarnowie, w kamienicy przy placu targowym na Burku. W księdze metrykalnej parafii katedralnej w Tarnowie znajduje się zapis jego chrztu i data urodzin, 14 marca. Wkrótce po narodzinach syna rodzina Bemów przeniosła się z Tarnowa do Krakowa. Józef Bem ukończył wojskowe szkoły i uczelnie, od wczesnych lat służył w wojsku jako artylerzysta. Walczył w Powstaniu Listopadowym, działał na rzecz utworzenia legionu polskiego w Belgii, po Powstaniu Krakowskim postulował konieczność uwłaszczenia polskich chłopów. W czasie Wiosny Ludów, w 1848 roku został naczelnym wodzem armii węgierskiej w Siedmiogrodzie, walczącej o niepodległość z Austrią. Stoczył kilka zwycięskich bitew, a po upadku Wiosny Ludów przekroczył granicę węgiersko – turecką. W Turcji przeszedł na islam, licząc na możliwość dalszej walki z Rosją. Otrzymał imię Murad i tytuł paszy oraz stopień generała tureckiego. Dowodził obroną Aleppo przed nomadami, w 1850 roku zmarł na malarię.

30 czerwca 1929 roku prochy generała Bema powróciły do rodzinnego Tarnowa. Na całej trasie przejazdu pociągu witano je z honorami, w Budapeszcie trumna została wystawiona przed Muzeum Narodowym, a manifestacja na cześć generała zgromadziła kilkaset tysięcy osób. Witający prochy Bema Kraków był odświętnie przystrojony, a w rodzinnym Tarnowie odbył się uroczysty przemarsz z Dworca Głównego do Parku Strzeleckiego. Ponieważ Bem z racji swojego islamskiego wyznania nie mógł być pochowany w kościele czy na katolickim cmentarzu, na wyspie w Parku Strzeleckim zbudowano mauzoleum według projektu profesora Szyszko - Bohusza. Obchody, stanowiące jedno z najważniejszych patriotycznych wydarzeń II Rzeczypospolitej, miały charakter międzypaństwowy – zaangażowały się w nie rządy Turcji, Węgier oraz Polski.

A w niedzielę, w 90. rocznicę tych wydarzeń w Parku Strzeleckim publiczność posłucha „Mszy Dziękczynnej”, skomponowanej przez Pawła Muzykę z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie to premierowe wykonanie tego utworu w Tarnowie. Wystąpią Sinfonia Viva i Chór Filharmonii Narodowej.

inf. i foto: UMT

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.