piątek, 26 lipiec 2019 10:43

Tarnów: Otwarto nową pracownię mammografii

Napisała

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie otwarto wczoraj pracownię mammografii. Ta inwestycja przyczyni się do zwiększenia efektywności leczenia chorób nowotworowych piersi. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Witold Kozłowski oraz Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Inwestycja objęła przebudowę pomieszczeń szpitala (fragmentu pierwszego piętra budynku B) oraz zakup i montaż mammografu cyfrowego wraz z wyposażeniem, akcesoriami, urządzeniami pomocniczymi i oprogramowaniem.

Wartość zakupu mammografu cyfrowego wyniosła blisko 1,5 mln zł. Przeszło milion zł to środki z UE, budżet państwa dołożył ponad 67 tys. zł, a wkład własny szpitala to 268 tys. zł. Natomiast koszt dostosowania pomieszczeń wyniósł blisko 350 tys. zł.

- Dzięki temu projektowi pozyskanym środkom finansowym podniesiony został znacznie poziom diagnostyki. Możemy wykrywać choroby we wczesnym stadium, co daje szansę na szybkie podjęcie leczenia i wyzdrowienie. Namawiam kobiety do robienia badań profilaktycznych. Tym bardziej, że poprawiły się znacznie warunki pracy personelu medycznego, ale również dla pacjentów – mówiła Anna Czech, dyrektor Szpitala im. św. Łukasza.

Marszałek Witold Kozłowski wyraził zadowolenie, że kolejne dobrej jakości urządzenie trafiło do tarnowskiego szpitala, zwłaszcza w obszarze onkologii.

- Dziękuję za szybki zakup mammografu, zamontowanie i sprawne uruchomienie tego urządzenia w Tarnowie, bo przecież może ono zdecydować o losie niejednej kobiety. Cieszę się z rozwoju tutejszego ośrodka onkologicznego. Tematyka ta jest bardzo bliska zarządowi województwa. Wkrótce podejmiemy decyzje o utworzeniu Małopolskiego Centrum Onkologicznego - powiedział Witold Kozłowski.

Według Marty Malec-Lech to bardzo ważne, że kobiety w Tarnowie będą miały dostęp do badań, szybkiej diagnozy i usług na wysokim poziomie.

- Tego typu inwestycji nigdy nie jest za dużo. Mogę już obiecać, że samorząd wojewódzki wyasygnuje kolejny milion złotych na rozwój tutejszej onkologii. Życzę pani dyrektor dalszych sukcesów, zwłaszcza w pozyskiwaniu środków zewnętrznych - stwierdziła Marta Malec-Lech. 

Przy okazji otwarcia pracowni mammografii wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Szpitala. A z okazji imienin wszyscy przedstawiciele władz województwa złożyli serdeczne życzenia dyrektor Annie Czech.

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.