sobota, 21 marca 2020 09:12

Gmina Myślenice zapewnia pomoc potrzebującym podczas epidemii

Autor Manuel Langer
Gmina Myślenice zapewnia pomoc potrzebującym podczas epidemii

Burmistrz Miasta i Gminy  Myślenice Jarosław Szlachetka zaapelował do mieszkańców o dalsze przestrzeganie komunikatów rządowych odnośnie pozostania w domach, a  także poinformował o możliwym wsparciu dla osób pozostających w domowej  kwarantannie.

-  W tym szczególnym okresie zagrożenia epidemicznego nasz ośrodek pomocy  społecznej skupia się przede wszystkim na pomocy osobom starszym,  samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w  związku z kwarantanną. W sytuacji, kiedy osoba - starsza, samotna czy  niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie  gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzielamy  jako gmina przez pracowników socjalnych oraz wolontariuszy. Dziękuję za  wszystkie zgłoszenia gotowości do niesienia pomocy zarówno osobom  indywidualnym, wolontariuszom z Caritas Betania, Kotłovni, Grupy  Poszukiwawczo-Ratowniczej, harcerzom, ale także w razie potrzeby mamy do  dyspozycji druhów Ochotniczych Straży Pożarnych – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Pomoc dla potrzebujących koordynuje  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i to do ośrodka należy się  zgłaszać zarówno w razie potrzeby pomocy w dostarczeniu posiłków i  zakupów, jak również wolontariusze oferują pomoc w celu załatwiania  innych niezbędnych spraw. W celu pomocy osobom potrzebującym uruchomiono  całodobowe infolinie funkcjonujące pod numerami telefonów: 531 552 942 oraz 537 553 435

-  Zaczęliśmy już dostarczać gorące posiłki do potrzebujących mieszkańców,  słowa uznania kieruję tutaj do Wilczego Głodu i restauracji Legendario  za okazaną pomoc, a w gotowości do naszej akcji jest też restauracja  Karen. Mieszkańcy zarówno przebywający w domowej kwarantannie, jak  również osoby starsze, niepełnosprawne i schorowane mogą zgłaszać się z  prośbą o pomoc na wskazane numery telefonu do ośrodka pomocy społecznej.  Możemy także zapewnić suchy prowiant, wczoraj dostarczono do nas 5 ton  żywności, którą nasi wolontariusze będą rozdawać potrzebującym.  Natomiast osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego zachęcam do  kontaktu z dyżurującym psychologiem, a szczegóły można znaleźć na  stronach internetowych ośrodka pomocy społecznej w Myślenicach oraz  stronie urzędu – wyjaśnia Małgorzata Aleksandrowicz, zastępca dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach.

Bądź odpowiedzialny – poinformuj ratownika

Podczas piątkowej konferencji burmistrz  Jarosław Szlachetka poprosił również o odpowiedzialność w kontakcie z  ratownikami medycznymi oraz osobami udzielającymi nam pomocy, czy  wsparcia.

- Jeżeli wzywamy pomoc lub udajemy  się do szpitala i podejrzewamy u siebie zakażenie koronwirusem, nie  okłamujmy personelu medycznego, ani ratowników, którzy udzielają nam  pomocy. Rzetelnie i odpowiedzialnie informujmy o swoich dolegliwościach,  by uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa. Ponadto jeszcze raz  zaznaczam, że to nie czas na odwiedziny u znajomych, ani przebywanie w  większych zbiorowiskach, kontakty towarzyskie odstawmy na bok i zostańmy  w swoich domach. Dbajmy o zdrowie nas wszystkich – apeluje Jarosław Szlachetka.

Ważne informacje:

Jeżeli zajdzie taka potrzeba zachęcamy do skorzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”  – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej  kwarantanny w warunkach domowych. Aplikację można ściągnąć na swoje  urządzenie mobilne ze strony rządowej gov.pl

Zostań wolontariuszem - zarejestruj się przez formularz

Numery kontaktowe do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej:

Potrzebuję pomocy: 531 552 942 oraz 537 553 435
Chcę zostać wolontariuszem: 502 518 243
Psycholog dyżuruje w godz. 10.00-12.00 i 17.00-19.00: 578 662 508

Info/foto: UMM

Myślenice - najnowsze informacje