środa, 30 października 2019 18:04

Gorlice: Znaleźli nowy skuteczny sposób na udrażnianie rur

Autor Anna Piątkowska-Borek
Gorlice: Znaleźli nowy skuteczny sposób na udrażnianie rur

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Gorlicach zdobyło sprzęt do zadań specjalnych.

MPGK w Gorlicach będzie teraz korzystać z metody WUKO. Co to oznacza?

– WUKO to metoda hydro-dynamicznego czyszczenia rur kanalizacyjnych. Jest bezpieczna dla środowiska, gdyż nie wykorzystuje się w niej detergentów, środków żrących lub substancji niebezpiecznych. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest specjalistyczny pojazd – informuje UM Gorlice.

I taki właśnie pojazd udało się zakupić dzięki dotacji pozyskanej w ramach realizowanego zadania pn. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Gorlice”. Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniosło 765 000 zł. Wartość samochodu do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji sanitarnej na podwoziu marki Scania to 1 600 000 zł. Na wkład własny wzięto pożyczkę z NFOŚiGW w wysokości 535 813 zł.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać kolejne fundusze na rozwój MPGK. Zakup nowoczesnego samochodu to kolejny krok w stronę racjonalnej gospodarki na miarę XXI wieku. Do sieci MPGK podłączone jest praktycznie całe miasto i kilka okolicznych miejscowości, więc zakup takiego sprzętu był konieczny – mówi burmistrz Gorlic Rafała Kukla.

Jak do tej pory sobie radzono? Do czyszczenia rur wysyłano dwa auta.

– Teraz będzie to jeden wóz, co przełoży się bezpośrednio na obniżenie kosztów. Nowy samochód wyposażony jest w zbiornik dwudzielny na wodę czystą i brudną o pojemności 8 tys. litrów, co pozwala wykonywać prace konserwacyjne i czyścić kolektory bez dodatkowego sprzętu – mówi Prezes MPGK w Gorlicach Janusz Ząbek. – Dodatkowym atutem jest podgrzewany zbiornik, który umożliwia pracę w niskiej temperaturze, nawet do -10 °C – dodaje.

fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje