niedziela, 8 listopada 2020 14:08

Granica wydolności laboratoriów zostanie wkrótce osiągnięta?

Autor Aleksandra Tokarz
Granica wydolności laboratoriów zostanie wkrótce osiągnięta?

Testy antygenowe są obecnie rozwiązaniem, które wspomaga diagnostykę oraz laboratoria, które wykonują testy genowe wykrywające wirusa SARS-CoV-2. Te jednak znajdują się na granicy wydolności. -Doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów wykonujących testy genowe wykrywające kwas nukleinowy wirusa SARS-CoV-2 ze względu m.in. na ograniczenia kadrowe – oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

-W tej chwili jesteśmy w takim stanie epidemicznym, że wydolność testowania przez laboratoria diagnostyczne technikami molekularnymi jest już wysycona. Ta granica to te 70-80 tys. testów na dobę, o których wspominają rządzący – stwierdziła w rozmowie z PAP prezes KRDL.

Kolejne laboratoria dołączają co prawda do listy laboratoriów przeprowadzających testy molekularne techniką PCR, ale nie jest ich na tyle, by wykonywać co najmniej 150 tys. testów na dobę - liczbę, która „daje oddech”. Aktualnie laboratoria wykonują około 70 tys. testów na dobę.

-Nowych laboratoriów, które będą oznaczać po 1-2 tys. testów na dobę nie będzie przybywać. Obiektywnym ograniczeniem jest brak kadr medycznych. Nie ma skąd tych ludzi brać. Poza tym diagności też chorują, przebywają na kwarantannie i tutaj nie ma co liczyć, że gwałtowanie wzrośnie liczba wykonywanych badań molekularnych – powiedziała prezes KRDL.

Jak więc poradzić sobie z tą sytuacją? Prezes KRDL twierdzi, że rozsądnym rozwiązaniem mogłoby być dopuszczenie od listopada potwierdzania zakażenia COVID-19 również testem antygenowym. Dokładnie określone powinny jednak zostać parametry walidacyjne, które będą gwarantować wiarygodność testu.

Listopad będzie trudnym sprawdzianem

Listopad będzie trudnym miesiącem szczególnie dla pracowników laboratoriów. Doszła bowiem kwestia wprowadzenia sprawozdawczości dla testów wykonywanych na SOR-ach i izbach przyjęć.

-Ważne, by dopilnować, aby wszystkie podmioty lecznicze wykonujące badania antygenowe odpowiednio je sprawozdawały i nie było przekłamań. Trzeba dużej determinacji, by osiągnąć zamierzony efekt – podkreśliła Niewiadomska.

Jednocześnie prezes Niewiadomska zaapelowała do ozdrowieńców o zgłaszanie się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa i oddawania osocza dla chorych na Covid-19.

inf. RMF FM, fot. Lubelski Urząd Wojewódzki

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka