poniedziałek, 23 sierpnia 2021 06:58

Ile jeszcze potrwa pandemia? Ekspertka szacuje czas walki z koronawirusem

Autor Aleksandra Tokarz
Ile jeszcze potrwa pandemia? Ekspertka szacuje czas walki z koronawirusem

Kiedy wrócimy do normalności, jaką znaliśmy przed wybuchem pandemii koronawirusa? Na to pytanie odpowiada w rozmowie z Rzeczpospolitą dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. Covid-19 przy prezesie PAN. Szacuje, że najwcześniej zakończy się ona między 2024 a 2026 rokiem. Jest jednak jeden warunek.

Kolejne obostrzenia, lockdown, ograniczenia w prowadzeniu biznesu – tak w ostatnim czasie wygląda nasza rzeczywistość. Wiele firm musiało całkowicie zawiesić działalność lub stanęło na skraju bankructwa. Ratunkiem przed powrotem do stanu z 2020 roku mają być szczepienia. Liczba osób, które przyjęły preparat przeciw Covid-19 wciąż jest jednak zbyt mała.

Dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. Covid-19 przy prezesie PAN była rozmówczynią „Rzeczpospolitej”. Ekspertka oszacowała, iż epidemia potrwa jeszcze ok. 3-5 lat. W przypadku, kiedy nie zatrzymamy tworzenia nowych wariantów wirusa ten okres jeszcze się wydłuży. Istnieje bowiem spore zagrożenie, iż Polacy, którzy wracają obecnie do kraju z urlopów mogą być nieświadomymi nosicielami koronawirusa. - Być może nawet różnych wariantów. Do Polski przyjeżdżają też turyści zza granicy, bo dalsze podróże poza kontynent europejski są obecnie zbyt ryzykowne. To też sprzyja w najbliższym czasie zaostrzeniu sytuacji epidemicznej - tłumaczyła ekspertka.

Dr Afelt oszacowała dodatkowo kiedy nastąpi początek czwartej fali pandemii. Jak powiedziała, podejrzewa, iż zauważalne przyrosty nowych zakażeń będą widoczne pod koniec sierpnia, najpóźniej w drugim tygodniu września. - W drugiej połowie września należy spodziewać się już gwałtownego przybywania pozytywnych wyników testów – mówiła. Wiązać będzie się to bowiem z powrotem do normalnej aktywności – ruszą szkoły i uczelnie, otwarte są usługi, które zakładają bezpośredni kontakt. - Wracamy do bardzo gęstej sieci kontaktów społecznych. Wówczas potrzeba około sześciu tygodni do momentu, kiedy jest już galopujący przyrost przypadków. A to oznacza, że szczyt będzie w połowie października lub pod koniec tego miesiąca - powiedziała dr Aneta Afelt.

Eksperta podkreśliła, że wpływ na przebieg czwartej fali w dużej mierze będą mieć szczepienia. Zauważyła, że w Polsce jest obecnie około 5 mln niezaszczepionych dzieci.

koronawirus najnowsze informacje

inf. Rzeczpospolita/RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje