wtorek, 22 września 2020 11:18

Jak działa fotowoltaika?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak działa fotowoltaika?

Przetwarzanie energii ze słońca tylko z pozoru wydaje się skomplikowanym procesem. W rzeczywistości technologia opiera się na bardzo prostych zasadach, choć wymaga spełnienia kilku warunków oraz wykorzystania najwyższej jakości materiałów, aby osiągnąć jak najlepszą wydajność.

Najważniejszymi elementami systemu są moduły (inaczej panele) oraz inwertery fotowoltaiczne (zwane również falownikami). Dopiero w połączeniu ze sobą tworzą pełną konstrukcję, która służy do produkcji energii elektrycznej. Moduły fotowoltaiczne montuje się zazwyczaj na dachu. Z kolei falowniki powinny znaleźć się wewnątrz budynku. Unika się w ten sposób ryzyka ich uszkodzenia.

Moduły fotowoltaiczne i efekt fotowoltaiczny

Każdy panel składa się z ogniw, które powstają z krzemowych płytek. Padający na moduł foton (czyli najmniejsza jednostka światła) zostaje pochłaniany przez krzem, co wybija elektron i zmusza go do ruchu. To tak zwane zjawisko fotowoltaiczne. Za pomocą złącza półprzewodnikowego wystarczy podłączyć moduły fotowoltaiczne do lokalnej sieci energetycznej, aby przekształcić energię świetlną w elektryczną.

Niestety wytwarza się w ten sposób wyłącznie prąd stały. Do skorzystania z energii są więc potrzebne dodatkowe elementy.

Inwertery fotowoltaiczne – serce konstrukcji

Nie bez przyczyny takie urządzenia nazywa się inwerterami. Ich zadanie polega bowiem na zamianie (inwersji) prądu stałego w prąd przemienny, który znajduje się w gniazdkach. Mowa konkretnie o elektryczności zgodnej z siecią niskiego napięcia, a więc 30/400 V 50 Hz. Inwertery fotowoltaiczne przeprowadzają proces w sposób automatyczny.

Istnieją trzy rodzaje falowników:

1) Sieciowe, czyli on-grid. Są dostosowane do lokalnej sieci elektrycznej.

2) Niewspółpracujące z siecią, czyli off-grid. Nie mogą synchronizować się z siecią. Wymagają więc montażu akumulatorów, które gromadzą wytwarzaną energię.

3) Hybrydowe. Korzystają zarówno z akumulatorów, jak i podłączonej sieci.

Wybór pomiędzy nimi zależy wyłącznie od tego, czy właściciel systemu fotowoltaicznego chce połączenia z lokalnym dostawcą energii. W przypadku podjęcia współpracy można mu sprzedawać nadwyżki energii czy skorzystać z jego dostaw w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.

Czy trzeba zmienić obecnie wykorzystywaną instalację elektryczną?

Jedną z obaw przed zainwestowaniem w fotowoltaikę jest konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wymianą instalacji w budynku. Tymczasem w większości przypadków w ogóle nie trzeba się tym martwić. Zachowana w dobrym stanie instalacja nie wymaga żadnych modyfikacji. Warto jednak pamiętać, że inwertery fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane w niewielkiej odległości od głównej rozdzielnicy. To jednak nie warunek, bez którego system nie będzie poprawnie działać.

Przy budowie nowego obiektu warto od razu założyć, że być może będzie korzystać z instalacji fotowoltaicznej. Specjaliści zaprojektują media w taki sposób, aby znalazło się miejsce na przyszłe elementy konstrukcji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje