piątek, 30 października 2020 10:51

Jakie leki stosować w czasie przeziębienia w okresie jesienno-zimowym?

Autor Głos 24
Jakie leki stosować w czasie przeziębienia w okresie jesienno-zimowym?

Jesień i zima to sezon na przeziębienia. Chłód, kaprysy pogody, brak słońca i niedobory witaminy D znacząco obniżają odporność organizmu, przez co trudniej jest mu bronić się przed wirusami. Co zrobić, gdy zachorujesz na przeziębienie? Jakie preparaty przyjmować, by jak najszybciej pozbyć się uciążliwych objawów? Co pomoże na katar, ból gardła i kaszel? Sprawdź, jakie leki na przeziębienie złagodzą dolegliwości i przyspieszą powrót do zdrowia.

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe leki na przeziębienie

Gdy męczy Cię ból głowy i mięśni, zastosuj preparat zawierający paracetamol. Lek zadziała nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwgorączkowo. Paracetamol w tabletkach stosuje się jako kurację doraźną, podobnie jak złożone leki na przeziębienie w formie saszetek. Druga grupa preparatów pomaga także w leczeniu innych objawów towarzyszących przeziębieniu takich jak katar czy kichanie.

Zamiast paracetamolu w chorobie przeziębieniowej można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne – ibuprofen czy naproksen. Charakteryzują się one silniejszym działaniem niż wcześniej omówiony środek. Przeziębienie można leczyć także kwasem acetylosalicylowym, czyli aspiryną. Substancji nie należy jednak stosować u dzieci do ukończenia 12. roku życia z powodu ryzyka wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Zażywanie aspiryny, wbrew popularnym opiniom, nie skraca czasu choroby. Kwas acetylosalicylowy zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dlatego pomoże Ci poradzić sobie z symptomami przeziębienia, gdy te są najbardziej nasilone.

Jaki lek na przeziębienie pomoże na katar?

Nieżyt nosa, czyli katar, leczy się z użyciem preparatów udrożniających i nawilżających nos. Mogą to być przykładowo tabletki na przeziębienie z pseudoefedryną albo spraye donosowe z ksylometazoliną lub oksymetazoliną stosowane miejscowo. Leki obkurczą naczynia krwionośne, zmniejszą obrzęk i dzięki temu ułatwią oddychanie. Mogą też ograniczyć wytwarzanie wydzieliny. Aerozoli udrożniających nos nie należy stosować dłużej niż kilka dni. Ich długotrwałe aplikowanie powoduje uszkodzenie błony śluzowej nosa. Oprócz leków w przypadku kataru towarzyszącego przeziębieniu ulgę przynoszą płukanie nosa wodą morską i inhalacje parą wodną.

Ból gardła i kaszel – po jakie leki na przeziębienie sięgnąć?

Ból gardła może złagodzić ssanie tabletek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i nawilżającym. Bez recepty dostępne są zarówno pastylki zawierające lek (np. flurbiprofen), jak i produkty bazujące na ziołowych składnikach. Niektóre tabletki na gardło działają głównie przeciwdrobnoustrojowo i odkażająco – pamiętaj, że nie wzbogacono ich substancjami znieczulającymi.

Na ból gardła przy przeziębieniu, oprócz pastylek do ssania, polecane są także spraye do gardła. To preparaty działające miejscowo, przydatne z uwagi na ich przeciwbólowe, przeciwzapalne i odkażające właściwości. Ponadto podrażnione gardło możesz płukać roztworem przegotowanej wody i soli.

Jeżeli jednym z symptomów choroby przeziębieniowej jest kaszel, należy dobrać odpowiedni lek do jego rodzaju. W przypadku kaszlu mokrego zaleca się stosowanie preparatów wykrztuśnych (mukolitycznych), zawierających np. ambroksol albo gwajafenezynę. Z kolei, jeśli dokucza Ci kaszel suchy, wybierz lek na przeziębienie o działaniu przeciwkaszlowym. Rozpoznasz go po zawartości takich substancji jak lewodropropizyna, butamirat czy dekstrometorfan.

Jeżeli przeziębisz się jesienią i zimą, zastosuj preparaty o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i łagodzącym poszczególne objawy. W przypadku wysokiej gorączki sięgnij po substancje pozwalające na obniżenie temperatury do bezpiecznego poziomu. Spraye, syropy, saszetki i tabletki na przeziębienie – czy to stosowane na ból gardła, czy też na katar lub ból głowy – nie skrócą co prawda czasu choroby, ale pomogą Ci złagodzić jej symptomy i odzyskać siłę do walki z infekcją.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje