poniedziałek, 27 września 2021 11:16

Jubileusz, rekordowa frekwencja, mistrzowskie spektakle. Zakończył się 25. Festiwal Komedii Talia

Autor Aleksandra Tokarz
Jubileusz, rekordowa frekwencja, mistrzowskie spektakle. Zakończył się 25. Festiwal Komedii Talia

Zakończył się jubileuszowy 25. Festiwal Komedii Talia organizowany od 1997 roku w Tarnowie. Widzowie i jurorzy zobaczyli osiem spektakli konkursowych. Za najlepszy spektakl jury pod przewodnictwem Agaty Dudy-Gracz uznało „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła rekordowa frekwencja - w sumie sprzedano ponad sześć tysięcy biletów.

- Talia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu towarzyszyła zespołom teatralnym i widzom przez ostatnie dziewięć dni. Werdykt jury sprawił wielką satysfakcję, bo zwycięstwo Marcina Hycnara wydaje się zasłużone – mówi Rafał Balawejder. - Powoli tradycją staje się fakt, że nasz teatr zgarnia nagrodę publiczności, a wygrana „Maydaya” zrobionego przez Tadeusza Łomnickiego ustawia ten spektakl jako już czwartego laureata w kategorii ulubieńca teatromanów.

Festiwal wystartował 3 września pokazem plenerowym „Pięknej Lucyndy”. Spośród spektakli prezentowanych między 17 a 25 września jury w składzie Agata Duda-Gracz - przewodnicząca, Jolanta Drużyńska, Edward Linde-Lubaszenko, Cezary Domagała  - najwyżej oceniło:

  • Grand Prix, statuetkę Talii za warsztat i smak, budzenie śmiechu, nie rechotu, za szacunek i tolerancję wobec każdej odmienności dla spektaklu „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara TitoProductions, Spektaklove z Warszawy,
  • nagroda dla zespołu aktorskiego za wyśmienitą kreację zbiorową w spektaklu „Rewizor” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie,
  • nagroda za osobowość aktorską i reżyserską dla Piotra Siekluckiego w spektaklu „Kazik, ja tylko żartowałem” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Nagrodę ALE AKTOR! fundowaną przez krakowski oddział ZASP otrzymała Katarzyna Koziorz za role Morfiny w spektaklu „Circus Kafka” z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

W głosowaniu publiczności zwyciężył „Mayday” z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w reż. Tadeusza Łomnickiego, tuż za nim uplasowały się „Kazik, ja tylko żartowałem” z Teatru Nowego Proxima i „Dobrze się kłamie” wyprodukowany przez TitoProductions/Spektaklove.

We foyer można było oglądać ponad sto fotografii z wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu, którego początki sięgają października 1997 roku. Autorem plakatu towarzyszącego festiwalowi TALIA 2021 jest Andrzej DUDI Dudziński.

- Na wszystkie wydarzenia festiwalowe: spektakle konkursowe i imprezy towarzyszące sprzedaliśmy 6383 bilety. Nigdy do tej pory nie mieliśmy tak wielkiej publiczności – podkreśla Rafał Balawejder. - Żywy aktor na scenie i żywy widz na widowni pozostają wciąż fenomenalnym doświadczeniem i róbmy wszystko, by trwało to jak najdłużej.

Festiwal finansowany był przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminę Miasta Tarnowa oraz Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie. Współorganizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce, a partnerem organizacyjnym Tarnowskie Centrum Kultury. Patronat nad festiwalem TVP Kultura. Sponsorem gali finałowej była firma Roleski, a sponsorem nagród indywidualnych Tikkurila Polska. Budżet całego wydarzenia sięga ponad pięćset tysięcy złotych.

fot. Artur Gawle

Tarnów - najnowsze informacje