środa, 12 stycznia 2022 14:11

Kalwaria Zebrzydowska: W wieku 100 lat zmarł żołnierz AK, por. Aleksander Bochenek "Berecki"

Autor Głos 24
Kalwaria Zebrzydowska: W wieku 100 lat zmarł żołnierz AK, por. Aleksander Bochenek "Berecki"

12 stycznia (godz. 14:00) w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się msza pogrzebowa zmarłego 9 stycznia por. Aleksandra Bochenka „Bereckiego”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonego m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Aleksander Bochenek urodził się i mieszkał w Bugaju koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Był znanym szewcem-cholewkarzem.

Z konspiracją niepodległościową związany był od 1940 r. jako członek grupy konspiracji narodowej kierowanej przez Stanisława Śpiewlę „Studenta”. Po scaleniu Narodowej Organizacji Wojskowej z Armią Krajową został żołnierzem 1 kompanii „Kalwaria” II Batalionu „Szczerba” 12 Pułku Piechoty AK. Brał udział m.in. w akcji uwolnienia z niemieckiego aresztu gen. Brunona Olbrychta „Olzy”, dowódcy Grupy Operacyjnej „Śląsk Cieszyński” AK oraz w akcjach wymierzonych we współpracowników okupanta. W 1944 r. został aresztowany przez Niemców, a następnie był transportowany do więzienia Montelupich w Krakowie. Udało mu się zbiec na stacji w Bonarce.

W latach 1945-1946 (jako żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) Bochenek był członkiem grupy por. Jana Kłącza „Wirskiego”. Kontynuowała ona zbrojny opór przeciwko sowieckiej okupacji i komunistycznemu zniewoleniu Polski. W latach  1949-1955 "Berecki" był inwigilowany przez UB.

16 sierpnia 2021 r. ukończył sto lat, a gratulacje z tej okazji złożył mu m.in. premier.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w środę (12 stycznia) o godzinie 14:00 w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Inf. i foto: UG Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje