wtorek, 24 marca 2020 19:32

Drwinia: Nie żyje proboszcz parafii, który 23 marca zaraził się koronawirusem

Autor Mirosław Haładyj
Drwinia: Nie żyje proboszcz parafii, który 23 marca zaraził się koronawirusem

O śmierci proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. MB Królowej Polski w Drwini poinformowała diecezja tarnowska. Ksiądz miał 59 lat, w poniedziałek wykryto u niego koronawirusa, ale nie wiadomo, czy wirus był bezpośrednią przyczyną śmierci.

Ksiądz proboszcz przebywał na plebanii w kwarantannie. We wtorek 24 marca źle się poczuł, na miejsce została wezwana karetka. Po przyjeździe karetki stan kapłana wymagał jego reanimacji, która się nie powiodła.

Jak podaje portal gazetakrakowska.pl zamknięcie wszystkich parafii dekanatu Uście Solne z powodu 14-dniowej kwarantanny posługując w nich księży miało być spowodowane ich spotkaniem ze zmarłym kapłanem, do którego doszło 14 marca. Diecezja zdementowała nieprawdziwe informacje o tym, że spotkanie obyło się z okazji imienin jednego z nich. Ks. Roman Majoch, ojciec duchowny dekanatu Uście Solne w rozmowie z portalem gazetakrakowska.pl wyjaśnił, że chodziło o dekanalne dni skupienia dla kapłanów, które odbyło się w parafii w Niedzieliskach.

Kapłani mieli w tym czasie okazję m. in. zjeść wspólny obiad. Dwaj wikariusze, którzy pochodzący z Grobli oraz Okulic są objęci nadzorem sanepidowskim. Ks. Majoch w swojej wypowiedzi dla portalu gazetakrakowska.pl zapewnił, że u pozostałych kapłanów, którzy mieli styczność ze zmarłym księdzem z Drwini nie występują żadne objawy choroby, nie zostali jednak poddani testom na obecność koronawirusa.

Wójt Gminy Drwinia po tym, jak ukazał się informacja o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w regionie, wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Poniżej prezentujemy całość komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej diecezji poświęconego zmarłemu proboszczowi z Drwini. Data pogrzebu nie została jeszcze ustalona.

Ks. Roman urodził się 27 lutego 1961 roku w Jaśle, jako syn Piotra i Olgi z domu Bukartyk. Egzamin dojrzałości złożył w 1980 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 25 maja 1986 roku, w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Gręboszów (od 26 czerwca 1986 roku), Bobowa (od 23 sierpnia 1989 roku) i Szczepanowice (od 1 września 2006). Od 1991 roku do 1999 roku pracował jako misjonarz na Ukrainie.
W dniu 2 października 2000 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Przybysławicach. Z dniem 1 lipca 2007 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Drwini. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Uście Solne i dekanalnego duszpasterza małżeństw i rodzin w tymże dekanacie.
W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w 1997 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale.
Informacje o dacie pogrzebu zostaną podane w późniejszym czasie.
Untitled map
Infogram
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: gazetakrakowska.pl, diecezja tarnowska
Fot.: Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. MB Królowej Polski w Drwini

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka