niedziela, 4 września 2022 07:00

Koncert ku czci mistyczki z Sieprawia. "Małopolanka na miarę naszych czasów"

Autor Marzena Gitler
Koncert ku czci mistyczki z Sieprawia. "Małopolanka na miarę naszych czasów"

9 września w Sieprawiu odbędzie się koncert poświęcony bł. Anieli Salawie, mistyczce i tercjarce franciszkańskiej.

Podczas koncertu, który odbędzie się w piątek, 9 września o godz. 19.30 w starym kościele w Sieprawiu, wykonane zostaną premierowo utwory poświęcone bł. Anieli Salawie.

Koncert odbędzie się w ramach projektu "Błogosławiona Aniela Salawa - Małopolanka na miarę naszych czasów". Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory w wykonaniu: Aleksandry Tylek, Agnieszki Tylek, Katarzyny Tylek oraz Piotra Piotrowskiego.

Spotkanie będzie także okazją promocji nowej publikacji  - rozważań Drogi Krzyżowej w oparciu o teksty mistyczki. Publikacja zawiera fragmenty dzienniczka, który prowadziła Aniela Salawa oraz okraszona jest pięknymi fotografiami. Całość projektu zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 roku w Sieprawiu. Jako nastolatka wyjechała za pracą do Krakowa. Pracowała jako służąca. Mając lat 18 złożyła ślub czystości. W 1900 roku wstąpiła do świeckiego Stowarzyszenia Sług Katolickich, a w 1912 do Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka. Zasłynęła jako mistyczka. Przez wiele lat prowadziła medytację i prowadziła dzienniczek, zapisując w nim swoje doświadczenia mistyczne. U schyłku życia miała dar jasnowidzenia, przepowiadając wielu osobom ich dalsze losy. 8 lutego 1922, na miesiąc przed śmiercią napisała własnoręcznie Akt ofiarowania się za Polskę. Zmarła 12 marca 1922 w Krakowie. Jej grób znajduje się w bazylice św. Franciszka w Asyżu.

W tym roku przypada stulecie śmierci mistyczki z Sieprawia.

Z inicjatywy ojców franciszkanów rozpoczęły się starania o wyniesienie jej na ołtarze. Kościół uznał, że za wstawiennictwem Anieli Salawy dokonał się cud uzdrowienia ośmioletniego Grzegorza Serafina z Nowego Targu, który uległ tragicznemu wypadkowi podczas zabawy. Błogosławioną ogłosił ją Jan Paweł II 13 sierpnia 1991 w Krakowie, podczas pielgrzymki do ojczyzny.

Myślenice - najnowsze informacje