piątek, 1 marca 2019 12:53

Konferencja Pszczelarska w Proszowicach

Autor (red)
Konferencja Pszczelarska w Proszowicach

Pierwsze promienie wiosennego słońca to sygnał dla pszczelarzy, aby zacząć przygotowania do nadchodzącego sezonu. Z każdym nowym rokiem do grona osób zafascynowanych pszczołami dołączają kolejne osoby, które zaczynają swoją przygodę z tymi owadami. Otwarcie nowego sezonu, a także chęć wprowadzenia nowych adeptów pszczelego świata w jego najskrytsze zakamarki okazała się doskonałym powodem do zorganizowania Konferencji Pszczelarskiej w Proszowicach.

Pomysłodawcą wydarzenia, które odbyło się 24 lutego w Centrum Kultury i  Wypoczynku w mieście jest Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Proszowickiej. Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego. Jako pierwszy głos zabrał Paweł Pęczalski- powiatowy lekarz weterynarii, który w swoim wystąpieniu opowiadał o zmianach w przepisach w sprzedaży bezpośredniej miodu, a różnicy między Rolniczym Handlem Detalicznym. Następnie wygłoszona została prezentacja  pt. „Ule w krajobrazie”, której głównym celem było przedstawienie bazy pożytkowej terenów naturalnych, rolniczych i zurbanizowanych.

Ten punkt konferencji poprowadził mgr inż. Rafał Szela, który swoim wystąpieniem zakończył pierwszą cześć wydarzenia. W kolejnym etapie programu mogliśmy usłyszeć m.in o : powstaniu a.m.ligRegine czyli włoskich pszczół, o sposobach hodowli gatunku Buckfast w Polsce i na zachodzie, a także o plusach i minusach hodowli pszczół włoskich i Buckfast. Ponad to omówiono krzyżówki i użytkowość owadów z włoskiego gatunku, a także ich instynkt higieniczny i reakcje na patogeny. Spotkanie zakończyło się wykładem na temat pszczół i ich przystosowania do zimowli, który poprowadził technik pszczelarstwa- Andrzej Cegiełko.

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół przeprowadzonego spotkania.Każda z zainteresowanych osób mogła również na własną rękę zaczerpnąć wiedzy z przygotowanych specjalnie na tę okazję materiałów prasowych. Również powszechnie dostępne stoisko oferujące możliwość zakupu sprzętu pszczelarskiego okazało się doskonałym pomysłem. Osoby nie związane z pszczelarstwem mogły dzięki temu na własne oczy zobaczyć jakie artykuły wykorzystywane są przy hodowli pszczół.

Tekst i zdjęcia: Meres Paulina

Proszowice - najnowsze informacje