poniedziałek, 18 lipca 2022 11:11

Kopalnia Soli Bochnia – najlepszy cel wakacyjnych wycieczek w Małopolsce.

Autor Artykuł partnera
Kopalnia Soli Bochnia – najlepszy cel wakacyjnych wycieczek w Małopolsce.

Wakacje to czas na rodzinne zwiedzanie i odkrywanie najciekawszych obiektów historycznych i kulturowych.

Wycieczki rodzinne to czas na wspólne poznawanie najbliższej okolicy, to zaplanowane i spontaniczne podróże  do atrakcji ale też popularnych i przepełnionych szlakach turystycznych.
Może warto wybrać się do miejsc, które prezentują bogate dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze, a dodatkowo są doskonale przygotowane na potrzeby młodych odkrywców i ich rodzin.
Zwiedzanie obiektów zabytkowych  nie jest zarezerwowane  tylko dla wycieczek szkolnych, a słowo wystawa czy ekspozycja  nie powinna kojarzyć się z czymś patetycznym a tym samym nudnym ale powinno być jak klucz do drzwi otwierających kolejną  przygodę!

W te wakacje wybierzcie się  do miejsca, które o historii własnej jak i regionu, w którym się znajduje, opowiada w sposób niesztampowy i nowoczesny, a momentami również zabawny. Takim miejscem jest Kopalnia Soli Bochnia, obiekt który za niezwykłe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne został w 2013 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dawne dzieje opowiedziane przez hologramy i multimedialne projekcje.

Dziś muzea i obiekty zabytkowe coraz częściej sięgają po rozwiązania multimedialne, a eksponaty zyskują dodatkową oprawę. Jednym z prekursorów takiego przedstawiania własnej historii jest właśnie Kopalnia Soli Bochnia. Podróż po zabytkowych podziemiach prezentowana jest w sposób wykorzystujący nowoczesne technologie przekazywania obrazu i dźwięku. Zwiedzanie kopalni to nic innego jak podróż w czasie wzbogacona dodatkowymi atrakcjami, takimi jak przejazd kolejką górniczą, lub podziemna przeprawa łodzią.

Powrót do przeszłości

Podróż w czasie zaczynamy od zjazdu windą górniczą w podziemia kopalni na poziom I August. Jak prawdziwi górnicy, współcześni, ale również ci dawni. Przenosimy się do miejsca w którym wydaje się , że zatrzymał się czas, jesteśmy zawieszeni gdzieś między przeszłością a teraźniejszością, ponad 200 m pod ziemią. To niezwykłe przeżycie nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci.

Podróż w czasie dopiero się zaczyna. Jedziemy kolejką górniczą do miejsca gdzie rozpoczniemy zwiedzanie. Podróż nie trwa długo, zaledwie ułamek całego czasu spędzonego pod ziemią, ale i tak dla dzieci pozostanie jednym z najlepszych wspomnień z pobytu pod ziemią.

Zwiedzanie trasy turystycznej rozpoczyna się od tajemniczego przejścia przez multimedialny tunel czasu. Po jego przekroczeniu nic już nie będzie takie samo. Kopalnia pokazuje nam swoje oblicze z przed 8 wieków, widzimy trud górniczej pracy średniowiecznych gwarków, spotykamy dawnych kupców, rozmawiamy z koronowanymi głowami. Książę Bolesław Wstydliwy, Król Kazimierz Wielki , August II Mocny , opowiadają o swoim panowaniu. Kopalnia odkrywa przed nami swoje uroki, walory przyrodnicze ale również i swoją drapieżność i nieobliczalność. Oglądając kolejne ekspozycje multimedialne poznajemy pułapki czyhające w podziemiach na pracujących górników. Podróż po samej trasie trwa ok. 2 h . Na  odpoczynek po zwiedzaniu możemy liczyć 250 m pod ziemią w  komorze Ważyn. To największa komora bocheńskiej kopalni. Tutaj przez ok. 30 min mamy okazję odpocząć , napić się kawy  lub skorzystać z oferty gastronomicznej. W zależności od wybranego wariantu zwiedzania udajemy się z przewodnikiem w dalszą drogę na podziemną przeprawę łodzią, lub udajemy się do wyjazdu z kopalni.

Rodzinne zwiedzanie "Białe złoto - Dar Księżnej Kingi" specjalny wariant zwiedzania kopalni dostępny tylko przez jeden dzień 24 lipca 2022 r.

Z okazji przypadającego na dzień 24 lipca Dnia Świętej Kingi, czyli święta patronki górników solnych Kopalnia Soli Bochnia dla rodzin z dziećmi przygotowała niespodziankę. Tylko w tym dniu mali podróżnicy będą mieli okazję do zwiedzania najstarszej kopalni soli w Polsce, podążając za śladami księżnej Kingi. Rodzinne zwiedzanie „Białe złoto — Dar Księżnej Kingi” nie jest zwykłym zwiedzaniem. Wybierając ten program wizyty w kopalni, mali podróżnicy i ich opiekunowie przeniosą się w czasie, aby poznać okoliczności odkrycia soli kamiennej w Polsce. Podróż w czasie będzie konieczna, aby osobiście spotkać węgierską królewnę.

Zwiedzanie Kopalni Soli Bochnia będzie okazją, aby z ust samej księżnej Kingi usłyszeć piękną legendę o jej zaręczynowym pierścieniu i niezwykłym darze, którym za jego sprawą obdarowała mieszkańców Bochni.

Dlaczego sól była kiedyś bardzo droga? Czy sól służy tylko do solenia? To tylko nieliczne pytania, na które będziemy szukać odpowiedzi.

W programie nie zabraknie też stałych elementów zwiedzania, jakimi są Podziemna Ekspozycja Multimedialna, przejazd podziemną kolejką i około 30-minutowy pobyt w Komorze Ważyn. Łączny czas pobytu w kopalni wraz ze zjazdem i wyjazdem zajmie około 3 godz.

Rekreacyjny pobyt w komorze Ważyn – nadmorski mikroklimat i solna plaża  250 m pod ziemią.

Osoby, które znają już trasę turystyczną,  a chcą korzystać z dobrodziejstw mikroklimatu kopalni wybierają Pobyt Rekreacyjny w Komorze Ważyn. Do dyspozycji  turystów pozostają wszystkie atrakcje znajdujące się w komorze: sprzęt sportowy na boisku, stół do ping ponga, plac zabaw dla dzieci, oraz solna plaża i piaskownica.

Mikroklimat solnych wyrobisk wpływa na wzmocnienie odporności organizmu.

Podczas pobytu pod ziemią oddychamy powietrzem, które zostało w naturalny sposób oczyszczone w solnych wyrobiskach i dodatkowo wzbogacone przez mikroelementy korzystnie wpływające na nasze zdrowie.

Mamy gwarancję, że jest to powietrze wolne od zanieczyszczeń obecnych na powierzchni. Podczas gdy temperatura powietrza przekracza na powierzchni 30 st C , w kopalni panuje przyjemny chłód (cały rok jest to stała temperatura 16.st C).

Bilety do Kopalni można zakupić w kasie bezpośrednio przed zjazdem lub z wyprzedzeniem przez Internet. Zachęcamy do zakupu biletów ON-LINE. Posiadając taki bilet pomijacie kolejkę do kasy i macie gwarancję wejścia do kopalni o zaplanowanej godzinie. Pamiętajcie, że bilety on-line możecie kupić najpóźniej na dzień przed planowaną wizytą w kopalni.

Za zwiedzanie kopalni można zapłacić Polskim Bonem Turystycznym (po wcześniejszym kontakcie pod nr telefonu : +48 539 904 187
Informacje o godzinach zjazdów i cenach biletów : https://bit.ly/2OxVNqp
Bilety on – line : https://bit.ly/3336yWy

Kopalna Soli Bochnia sp. Zo.o.
Ul. Campi 15,  32 700 Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje