wtorek, 20 kwietnia 2021 15:08

Kraków. Dziś debata o Wesołej. Gościem: prezydent Jacek Majchrowski

Autor Marzena Gitler
Kraków. Dziś debata o Wesołej. Gościem: prezydent Jacek Majchrowski

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jego zastępca Jerzy Muzyk, a także prezes Agencji Rozwoju Miasta Jan Pamuła wezmą udział w debacie na temat Wesołej. Wydarzenie rozpocznie się dziś o godz. 18.00 i będzie transmitowane na Facebooku.

Kraków opublikował 16 kwietnia raport z zakończonych niedawno konsultacji społecznych na temat zagospodarowania Wesołej. Przypominamy, że miasto sukcesywnie przejmuje teren po dawnej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Konsultacje dotyczyły przeznaczenia budynków i placów w tej części miasta.

Konsultacje trwały od 26 listopada ubiegłego roku do 26 lutego. Wzięło w nich udział kilkaset osób. Najczęściej wskazywali, że Wesoła ma być rodzajem agory z dużą ilością zieleni – miejscem regeneracji, spotkań, klastra artystycznego, miejscem dla różnych środowisk – mieszkańców w różnych grupach wiekowych, artystów, rzemieślników, obszarem pełniącym funkcje regeneracyjne, kulturalne, artystyczne i miejscem z rozwiązaniami ekologicznymi

Jeśli chodzi o tereny zielone, uczestnicy ankiety internetowej najczęściej wskazywali, że oczekują strefy zielonych, utworzenia parków z alejkami do spacerowania, skwerów, ścieżek pieszych i pieszo-rowerowych, w otoczeniu zieleni.

W czasie dzisiejszej debaty zostaną omówione wnioski płynące z raportu z przeprowadzonych konsultacji. Inicjatorzy zapowiadają też kontynuację dyskusji o zagospodarowaniu Wesołej. To element projektu „Porozmawiajmy o Wesołej”, który będzie polegał na cyklicznych dyskusjach publicznych o bieżących decyzjach w sprawie Wesołej, w których będą uczestniczyć przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Agencji Rozwoju Miasta Krakowa oraz mieszkańcy. Celem projektu ma być zapewnienie transparentności procesu zagospodarowania dzielnicy Wesoła.

Prezydent Krakowa powołał również zespół konsultacyjny, w skład którego weszło 10 radnych oraz zastępca prezydenta i przedstawiciel spółki ARMK, której radni przekazali teren Wesołej w aporcie. Pisaliśmy o tym tu:

Radni przekazali Wesołą Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. “To kupowanie kota w worku” - mówi Michał Drewnicki
Na ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa 22 radnych zadecydowało o przekazaniu aportem terenu Wesołej miejskiej spółce Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Co ich przekonało?

Dzisiejsza dyskusja o Wesołej odbędzie się w dwóch symbolicznych miejscach – w sali Malinowej Domu Lekarskiego przy ul. Radziwiłłowskiej 4 i w auli dawnej Kliniki Lekarskiej przy ul. Kopernika. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale Open Eyes Economy na Facebooku.

Debatę poprowadzą Ewa Kryglon i Tomasz Janowski.

foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje