czwartek, 13 sierpnia 2020 10:32

Kraków. W sobotę oficjane otwarcie nowego parku. Dlaczego jest wyjatkowy?

Autor Marzena Gitler
Kraków. W sobotę oficjane otwarcie nowego parku. Dlaczego jest wyjatkowy?

Na najbliższą sobotę zaplanowano oficjalne otwarcie nowego krakowskiego parku, który powstał na Czyżynach na osiedlu Avia. Powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu, ale nie tylko dlatego jest wyjątkowy.

Koszt budowy parku to blisko 11 mln zł. Pomysł jego utworzenia praktycznie od zera wygrał wśród zadań budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Budowa ruszyła jednak dużo później, bo na przeszkodzie stanął spór ze spadkobiercami właścicieli działek, na których miał zostać wybudowany. Nadal zresztą nierozstrzygnięty, ale Zarząd Zieleni Miejskiej, po konsultacji z prawnikami, uznał, że ma podstawy, aby ruszyć z inwestycją. Budowa rozpoczęła się w maju 2019 roku, a dziś można już podziwiać efekty prac i nowe miejsce rekreacji, które powstało na blisko 3 hektarach miedzy blokami, po sąsiedzku z ulica Stella-Sawickiego.

Trzeba wspomnieć, że teren, który w ramach założenia parkowego poddano rewitalizacji, pierwotnie niemal w całości pokryty był nawierzchnią utwardzoną: asfaltem i betonem. Były to pozostałości po dawnej zajezdni MPK oraz fragmencie drogi kołowania dla samolotów (dziś o tej historii przypominają wizerunki autobusów i samolotów pod naszymi stopami). Park całkowicie odwrócił te proporcje na korzyść powierzchni biologicznie czynnej. Posadzono 252 duże drzewa oraz prawie 14 tys. różnych roślin. Zieleń urządzono dwojako: część w stylu angielskim – uporządkowanym, z alejami drzew i trawnikami, a część w formie  chaotycznej roślinności o charakterze ruderalnym, z nawiązującą do niej podniszczoną nawierzchnią starej zajezdni.

Ciekawym rozwiązaniem okazały się nasypy okalające park – izolujące go od strony ruchliwej ulicy Stella-Sawickiego. Posadzona na nich zieleń – m.in. sosny czarne, jarząby szwedzkie w odmianie wielopniowej, derenie świdwa i rozłogowe oraz wysokie trawy – spełniać będzie funkcję ekranu akustycznego i wizualnego.

Oferta rekreacyjna, czyli serce parku, obejmuje urządzenia dla każdej grupy wiekowej. Dla maluchów przygotowano plac zabaw, dla młodzieży – wall-holla, czyli pierwszy w Krakowie pionowy plac zabaw w formie dwuwarstwowej ściany z rozmieszczonymi wewnątrz licznymi pomostami do zabawy, ścianką wspinaczkową i zewnętrzną zjeżdżalnią dla dzieci. Dorośli znajdą tu boisko do gry w koszykówkę, bulodrom – czyli dwa pełnowymiarowe boiska do gry w bule – oraz siłownię. Młodym, spragnionym treningu sportowcom, ale i każdemu, kto chce popracować nad kondycją fizyczną, z pewnością przypadnie do gustu czyżyński parkour – zaprojektowany przez specjalistów, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Z nowego parku cieszy się Dzielnica XIV Czyżyny. "Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie cieszymy się razem z Wami, że mimo wielu trudności nie poddaliście się i doprowadziliście ten projekt do końca. Podziękowania także dla projektanta Jakabe Projekty i wykonawcy Krisbud Sp z oo i każdego kto dorzucił cegiełkę do powstania tego parku. Przypominamy, że nowy park w Czyżynach to pomysł mieszkańca dzielnicy zgłoszony do budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Projekt dzięki zaangażowaniu i wielkiej determinacji Czyżynian wygrał w głosowaniu i dziś staje się faktem" - napisała.

Czy wiecie co to za dokument❓ To pozwolenie na użytkowanie dla Nowy park w Czyżynach. Niniejszym informujemy, że budowa...

Posted by Dzielnica XIV Czyżyny on Monday, August 10, 2020

W powstanie parku mocno zaangażował się Piotr Kempf, dyretor ZZM w Krakowie. "Otwarcie parku to zawsze wyjatkowy moment. Ten jest wyjatkowy z różnych powodów. Najważniejsze są dla mnie trzy: Pomysł. Budżet obywatelski miasta Krakowa i Grzegorz Mączka (radny Dzielnicy Czyżyny - przyp. red.) czyli wiara w to, że w tej nowej, nieprzyjaznej przestrzeni, ramię w ramię mieszkańcy „starego” osiedla i Avii uwierzyli, że warto się zaangażować.

Roszczenia. Niekończąca się historia stawiania wszystkiego na jedną kartę, żeby zdobyć pozwolenie na budowę. Gra „va banq” i z czasem Miasta i Wojewody. Niezliczona ilość zebrań. Kalkulacja co nam grozi i co jest lepszym rozwiązaniem. Wspaniała, odważna praca  wielu osób z całego Magistratu

Zabytek? Świetny projekt Jakabe Projekty i wspaniała praca z otwartym na szalone pomysły Miejskim Konserwatorem Zabytków. To wyjątkowe miejsce dzięki unikatowemu w naszym mieście połączeniu zabytku, jakim jest ten teren i nowoczesności. Najnowocześniejsze rozwiązania i elementy w zabytkowej przestrzeni- to jest możliwe. Pierwszy pionowy plac zabaw w Polsce, to tylko wisienka na tym wyjątkowym torcie.

To nic, że drzewa na razie są niewielkie, nie ma znaczenia krytyka wielkości samego parku. Przed naszą interwencją 2,5 ha z tego 3 hektarowego terenu to był beton. Teraz to tylko 0,5 ha.

On jest wyjatkowy bo wyjątkowa jest jego historia już w dniu otwarcia. Nowy park w Czyżynach" - napisał na Facebooku.

Nowy park ? Otwarcie parku to zawsze wyjatkowy moment. Ten jest wyjatkowy z różnych powodów. Najważniejsze są dla mnie...

Posted by Piotr Kempf on Tuesday, August 11, 2020

Warto dodać, że otwarcie parku w sobotę 15 sierpnia uświetni mnóstwo atrakcji w ramach Pikniu Krakowskiego, który rozpocznie się tam o godz. 12.

foto: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka