poniedziałek, 15 lutego 2021 12:43

Krakowska policja szkoli wojsko przeciwko demonstrantom [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Krakowska policja szkoli wojsko przeciwko demonstrantom [ZDJĘCIA]

Zespół Szkolenia Oddziału Prewencji Policji w Krakowie prowadził szkolenie dla żołnierzy, którzy obejmą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie. Policjanci uczyli jak reagować w przypadku zamieszek i wzniecenia ognia w czasie manifestacji.

Zespół Szkolenia Oddziału Prewencji Policji w Krakowie pod kierownictwem podinsp. Mirosława Juszczaka przeprowadził cykl szkoleń dla Kompanii Manewrowej 6 Batalionu Dowodzenia przygotowującej się do XLIV zmiany PKW KFOR Kosowo. Żołnierze ćwiczyli kontrolę nad tłumem, postępowanie w przypadku użycia przez demonstrantów substancji łatwopalnych oraz użycie i wykorzystanie wybranych środków przymusu bezpośredniego.

Żołnierze ćwiczyli m.in.: kontrolę nad tłumem, postępowanie w przypadku użycia przez demonstrantów substancji łatwopalnych oraz użycie i wykorzystanie wybranych środków przymusu bezpośredniego stosowanych w działaniach pododdziałów zwartych. Doskonalili znajomość procedur w przypadku zbiorowego naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W czasie zajęć prowadzonych przez policyjnych instruktorów żołnierze doskonalili swoją wiedzę i umiejętności z zakresu działania związków taktycznych realizujących zadania sił porządkowych – pododdziałów zwartych, używanych w przypadku występowania zdarzeń o charakterze masowym. Żołnierze ćwiczyli taktykę działania w zależności od charakteru zdarzenia i emocjonalności tłumu, a także taktycznych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożenia obrzucenia pododdziału niebezpiecznymi przedmiotami.

Podczas szkolenia i doskonalenia procedur CRC (Crowd and Riot Control) żołnierze musieli m.in.: przejść przez ogień, który wybuchał po rozbiciu butelek wypełnionych materiałami łatwopalnymi, przezwyciężyć lęk przed płomieniami oraz wiedzieć, jak je opanować.

Szkolenia mają na celu doskonalenie umiejętności nabytych w kraju, a także naukę procedur potrzebnych do wykonywania zadań mandatowych w rejonie Republiki Kosowa.
źródło: 6bdow.wp.mil.pl/OPP Krakówzsi-opp.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje