piątek, 16 kwietnia 2021 12:27, aktualizacja 4 lata temu

Kraków. Rasistowska wypowiedź przedstawiciela dewelopera. Jest reakcja Stowarzyszenia Romów w Polsce

Autor Marzena Gitler
Kraków. Rasistowska wypowiedź przedstawiciela dewelopera. Jest reakcja Stowarzyszenia Romów w Polsce

Przedstawiciel krakowskiego dewelopera Angel Green na konferencji prasowej nazwał Romów Cyganami, a ich siedziby były dla niego symbolem nędzy i ubóstwa. Wypowiedź "miała (...) charakter stygmatyzujący oraz rasistowski" - zauważa Stowarzyszenia Romów w Polsce i domaga się reakcji władz spółki.

Bulwersująca wypowiedź padła z ust mecenasa Ryszarda Kryja-Radziszewskiego na konferencji zorganizowanej przez dyrekcję Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie. Prawnik przed kamerami stwierdził: „Możecie państwo zobaczyć projekt. Na terenie krzewów i chwastów, tam gdzie Cyganie mieszkali z tabunami w najbliższym czasie powstaną piękne budynki". Relację z wystąpienia mecenasa zamieściliśmy na naszej stronie:

“Tam gdzie Cyganie mieszkali z tabunami powstaną piękne budynki” - przedstawiciel Angel Green broni się przed zarzutami o zablokowanie lądowiska w szpitalu
Kraków wiadomości. Pełnomocnik Angel Green odniósł się do zarzutów dyrekcji szpitala o zablokowanie lądowiska. Przy okazji powiedział co sądzi o Romach.

Co ciekawe, poniżająca Romów wypowiedź padła 8 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Romów.

Ta wypowiedź spotkała się z reakcją Stowarzyszenia Romów w Polsce z Oświęcimia, którego prezes wystosował pismo do Angel Green, domagając się reakcji i zwrócenia uwagi swojemu przedstawicielowi na niestosowność jego wypowiedzi w stosunku do mniejszości romskiej. "Zauważamy, że od prawnika winno się wymagać najwyższych standardów w zakresie empatii oraz kultury wypowiedzi" - zauważyło w piśmie do zarządu spółki.

Roman Kwiatkowski zauważył w nim, że wypowiedź "miała niewątpliwie charakter stygmatyzujący oraz rasistowski". Zastanawia się też dlaczego na konferencji, która dotyczyła zablokowanego przez dźwig postawiony przez dewelopera lądowiska w krakowskim szpitalu w ogóle pojawiła się wypowiedź o Romach. "Do czego potrzebna była ta wypowiedź? Czy miała podkreślić wagę inwestycji deweloperskiej oraz konieczność zablokowania lądowiska dla Szpitala? Szanująca się Firma nie powinna dopuszczać by jej przedstawiciele w taki sposób wypowiadali się o innych obywatelach, którzy w przyszłości mogą być jej klientami" - zauważa prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Zdaniem Romana Kwiatkowskiego "prawnik obraził obywateli polskich romskiego pochodzenia nazywając ich Cyganami, zaś ich siedziby — symbolem nędzy i ubóstwa".

Zauważa też, że tak samo odebrali to internauci, którzy komentowali opublikowana relację z konferencji z niestosowną wypowiedzią o Romach. "Reakcja internautów w przedmiocie sprawy jest jednoznaczna, to znaczy bardzo niekorzystna dla wizerunku Spółki" - ocenia prezes Kwiatkowski. - "Zastanawiamy się, co powiedziałby Pan mecenas o Żydach, gdyby inwestycja była realizowana np. w dzielnicy Kazimierz w Krakowie" - dodaje.

Stowarzyszenie Romów w Polsce w piśmie do Angel Green zwróciło uwagę dewelopera na zapis przepisu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (t.j. Dz. U. 2017 r. poz. 823), który wylicza mniejszości narodowej etniczne w Polsce. "Nie ma w tym przepisie mniejszości cygańskiej (Cyganów), jest natomiast mniejszość romska" - podkreśliło stowarzyszenie.

Roman Kwiatkowski w imieniu Stowarzyszenia Romów w Polsce zaapelował do Angel Green, aby zwróciło uwagę swojemu przedstawicielowi na niestosowność jego wypowiedzi w stosunku mniejszości romskiej.

Redakcja Głos24 zwróciła się do dewelopera o komentarz w związku z wypowiedzią mecenasa Ryszarda Kryja-Radziszewskiego na temat Romów, ale nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi. Jeśli ją otrzymamy, materiał zostanie zaktualizowany.

Przypominamy, że Angel Green chce wybudować wysoki budynek w sąsiedztwie Szpitala im. Narutowicza w Krakowie, co może zablokować drogę podejścia do lądowiska dla śmigłowców LPR. Taką tymczasową blokadę już wywołało postawienie tam dźwigu, który po interwencji wojewody ostatecznie rozebrano. W związku z tym szpital zorganizował konferencję prasową, na której niespodziewanie głos zabrał przedstawiciel dewelopera, prezentując jego punkt widzenia. Relację z konferencji można zobaczyć tu:

Kraków. Deweloper zablokował szpitalne lądowisko w czasie szczytu trzeciej fali. Co na to szpital?
Wiadomości Kraków. Z powodu dźwigu od 30 marca nie funkcjonuje lądowisko przy szpitalu im. Narutowicza w Krakowie. Dyrekcja szpitala we czwartek spotkała się dziennikarzami.

zobacz też:

Kraków. Apartomentowiec przy szpitalu uniemożliwi korzystanie z lądowiska helikopterów
Miasto zgodziło się na budowę bloku na obecnej trasie podejścia do lądowiska dla śmigłowców Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Interpalację w tej sprawie złożył radny Bolesław Kosior.
Kraków. “Krytyczne zagrożenie”. Dźwig uniemożliwiał lądowanie śmigłowców LPR
Powiatowy Inspektor Budowlany wydał postanowienie wstrzymujące prowadzenie robót budowlanych i nakazujące demontaż dźwigu, który uniemożliwiał funkcjonowanie lądowiska przy Szpitalu Narutowicza.
Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka