środa, 25 marca 2020 09:59

Kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania – jak wybrać najlepszy?

Autor Głos 24
Kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania – jak wybrać najlepszy?

Własne mieszkanie lub dom to marzenie wielu osób. Niestety, dla większości z nich zakup własnego lokum za gotówkę jest nieosiągalny. W takich przypadkach właściwym rozwiązaniem zdaje się być kredyt mieszkaniowy. Oferta banków oferujących wspomniane kredyty jest spora. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny? Podpowiadamy w poniższym tekście.

  1. Najkorzystniejszy kredyt – czyli jaki?
  2. Dla kogo kredyt mieszkaniowy?
  3. Jak otrzymać oferty na kredyt mieszkaniowy?

Najkorzystniejszy kredyt – czyli jaki?

Wybierając kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania, warto mieć na uwadze, że najkorzystniejsza opcja to nie zawsze ta, która cechuje się najniższym oprocentowaniem. Na ogólny koszt kredytu wpływa bowiem wiele czynników. Dlatego też porównując ze sobą oferty z kilku banków, dobrze jest wziąć pod uwagę parę elementów.

Jak już wspomniano wcześniej, istotne jest oprocentowanie, na które składa się marża (najlepiej, aby była ona jak najniższa), a także stawka WIBOR. Ponadto na ogólną wysokość raty wpływ ma również koszt prowizji albo dodatkowych ubezpieczeń. Większość banków zabezpiecza się również dodatkowymi opłatami, np. opłatą za wycenę nieruchomości albo też za inne czynności wykonywane przez bank. Dlatego też warto jest wziąć pod uwagę wszystkie te elementy oraz kolejno porównać otrzymane oferty bankowe właśnie w zakresie wspomnianych parametrów.

Dla kogo kredyt mieszkaniowy?

Nie każda osoba wnioskująca o kredyt na mieszkanie takowy kredyt otrzyma. Na to bowiem, czy kredyt zostanie przyznany, wpływ ma również kilka czynników. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Konieczny jest także wkład własny, który obecnie wynosi już w większości banków 20% wartości całego kredytu. Istotna jest też pozytywna historia kredytowa. Co to znaczy? Otóż osoby, które w przeszłości posiadały lub obecnie jeszcze mają jakiekolwiek pożyczki czy kredyty, których nie spłacają regularnie, mogą mieć duże problemy z uzyskaniem nowego kredytu. Dla banków kredytobiorcy niespłacający rat regularnie są po prostu mniej wiarygodni.

Kto ma największe szanse, aby otrzymać kredyt mieszkaniowy? Zazwyczaj banki chętniej udzielają finansowania młodszym osobom, o ile rzecz jasna ich sytuacja materialna na to pozwala. Dla banku bardziej wiarygodne są również przynajmniej dwie osoby biorące kredyt. Nie znaczy to więc, że kredyt otrzymać mogą np. tylko małżeństwa, ale również pary żyjące razem bez ślubu, a nawet dorosłe dziecko wraz z jednym (albo dwojgiem) rodziców. Banki uznają po prostu, że dwie osoby starające się o wspólny kredyt stanowią o wiele mniejsze ryzyko niespłacania, aniżeli jeden wnioskodawca.

Jak otrzymać oferty na kredyt mieszkaniowy?

W jaki sposób można otrzymać oferty na kredyt na mieszkanie? Oczywistym sposobem wydaje się być udanie się do konkretnej placówki bankowej celem uzyskania indywidualnej propozycji. Jednakże, aby mieć możliwość porównania przynajmniej 3-4 ofert, należałoby się udać do kilku placówek, co jest już czasochłonne. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem zdaje się być skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Można to zrobić osobiście, udając się do konkretnej osoby lub też poprzez specjalną stronę internetową. W sieci dostępnych jest wiele profesjonalnych serwisów z porównywarkami kredytowymi, dzięki którym można w szybki i wygodny sposób, bez wychodzenia z domu, uzyskać przynajmniej kilka ofert kredytowych. Są one zawsze dopasowane do indywidualnych wytycznych podanych przez wnioskodawcę, np. do wnioskowanej kwoty, zarobków, wielkości mieszkania, wkładu własnego itp.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje