środa, 13 marca 2024 13:03

Krzych zbudował silny komitet. Otwarta Wieliczka robi porządek w mieście

Autor Artykuł sponsorowany
Krzych zbudował silny komitet. Otwarta Wieliczka robi porządek w mieście

Bartłomiej Krzych - niezależny działacz społeczny i zagorzały krytyk burmistrza Artura Kozioła, zbudował silną ekipę na wybory samorządowe. To nowa siła w wyborach. Komitet utworzony przez „Pana Bartka” jako jedyny zarejestrował kandydatów do rady powiatu, rady miejskiej i na burmistrza. Na mieście pojawiły się już ich kolorowe banery.

Otwarta Wieliczka to niezależny komitet utworzony na bazie stowarzyszenia, które Krzych założył w 2021 roku po próbie przeprowadzenia referendum w celu odwołania burmistrza Artura Kozioła. Wtedy, wraz z grupą mieszkańców sprzeciwiali się podwyżkom opłat za śmieci, „patodeweloperce” i niegospodarności. Od tego czasu Krzych działając przez stowarzyszenie przeprowadził około 100 pisemnych interwencji, nagrał ponad 200 reportaży o sprawach mieszkańców Wieliczki, a ponadto napisał i wydał książkę „Wieliczka – miasto grzechu. Od samorządu do nierządu”. Krzych prowadzi stronę panbartek.pl, znany jest również poza Wieliczką jako obrońca kominków i aut spalinowych.

  • Zobacz:
W Wieliczce zna go prawie każdy. Teraz chce podbić Senat
Koniec z biurokracją i reprezentowaniem interesów partii, a także bycie blisko mieszkańców. Aktywista i działacz społeczny z Wieliczki, Bartłomiej Krzych

Teraz okazuje się, że Otwarta Wieliczka to nie tylko „Pan Bartek” - Bartłomiej Krzych, który będzie kandydował na burmistrza. Jego komitet zarejestrował 24 kandydatów do rady miejskiej oraz 12 kandydatów do rady powiatu. I bynajmniej nie są to ludzie „z łapanki”, ale znane osoby, budzące zaufanie.

  • Zobacz:
Kraków. Strefy Czystego Transportu do unieważnienia?
23 listopada Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę, która już od lipca 2024 roku ma ograniczyć możliwość wjazdu starszych auta spalinowych do Krakowa.

Listę do powiatu w okręgu miejskim otwierają znani przedsiębiorcy: Bogdan Śmigielski oraz Wojciech Dębowski. Z ostatniego miejsca kandyduje administrator najbardziej wpływowej grupy facebookowej w Wieliczce – Paweł Kurzawa. W okręgu podmiejskim do powiatu listę otwiera Dawid Majewicz, działający w szkolnej radzie rodziców oraz radzie soleckiej Węgrzc Wielkich. Na drugim miejscu jest Arkadiusz Windak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Koźmic Wielkich, a za nim przedsiębiorca z Mietniowa – Bolesław Pracuch.

Do rady miejskiej w okręgu nr 1 (Miasto Wieliczka-Osiedla: Bogucice; Kościuszki, Przyszłość, Szymanowskiego; Krzyszkowice; Lekarka; Sienkiewicza, Asnyka, Wincentego Pola; Śródmieście; Zadory; Zdrojowe) wśród pierwszych 5 miejsc są aż 4 kobiety: Inga Cichoń, ławnik sądowy i wieloletnia radna Osiedla Lekarka, Anna Śliwiak z Bogucic, z którą Krzych walczył o ograniczenie blokowisk w planie zagospodarowania przestrzennego, Małgorzata Salamon-Wojciechowska – przedsiębiorca handlowiec z Osiedla Zadory oraz Sylwia Skórkiewicz – aktywna mieszkanka osiedla Królewskie Tarasy w Krzyszkowicach, która upomina się o drogę do szkoły i lepszą jakość wody. W pierwszej piątce, na 3 miejscu jest Kamil Brahmi – aktywny mieszkaniec, przedsiębiorca, który w poprzednich wyborach założył własny komitet wyborczy. Wyborcy z miasta będą mogli głosować jeszcze na Marcina Wdowiaka, miłośnika motoryzacji, kierującego Stowarzyszeniem Pasja Porsche, a także Mariana Giergiela z Bogucic - byłego członka rady osiedla oraz współzałożyciela stowarzyszeń uwłaszczeniowych. Listę w mieście zamyka Paweł Mączka z Grabówek – miłośnik koni i żeglarstwa.

  • Zobacz:
Wieliczka. Deweloperzy będą mieli trudniej
Po trzech latach protestów mieszkańców Rada Miejska w Wieliczce zmieniła miejscowy plan zagospodarowania dla wsi wokół miasta.

W okręgu nr 2 południowych wsi (sołectwa: Byszyce; Dobranowice; Golkowice; Gorzków; Grabówki; Grajów; Jankówka; Janowice; Koźmice Małe; Koźmice Wielkie; Mietniów; Pawlikowice; Podstolice; Raciborsko; Rożnowa; Siercza; Sygneczów) listę otwiera popularny radny miejski Kazimierz Windak z Koźmic Wielkich, z którym Krzych współpracuje i nagrywa wywiady od dłuższego czasu. Drugie miejsce to Małgorzata Burda z Gorzkowa, przedsiębiorca z branży transportowej. Na kolejnych miejscach są Wiesław Trela z Janowic, Elżbieta Bajer z Sygneczowa, Zenon Mardyła z Golkowic, Tomasz Anyż z Rożnowej oraz Robert Banaszak z Koźmic Małych - wszyscy biorą aktywny udział w kampanii.

Bartłomiej Krzych ze Strumian otwiera listę w okręgu nr 3 - północnych wsi (Miasto Wieliczka-Osiedle: Ogrodowe. Sołectwa: Brzegi; Chorągwica; Czarnochowice; Grabie; Kokotów; Lednica Górna; Mała Wieś; Strumiany; Sułków; Śledziejowice; Węgrzce Wielkie; Zabawa). Za nim jest Kamila Dąbek (z domu Batko), prowadząca szkółkę roślin w Kokotowie. Na trzecim miejscu jest Urszula Snopek, aktywna mieszkanka Śledziejowic, która przemawiała na obradach rady miejskiej podczas afery z podrobionymi dokumentami i podpisami. Na czwartym miejscu jest Tomasz Zając, przedsiębiorca i szkoleniowiec mieszkający w Czarnochowicach, a na piątym, Lidia Woźniak, przedsiębiorca z Zabawy, prowadząca firmę handlującą tworzywami. Wszyscy wymienieni to 40-latkowie – rodzice.

  • Zobacz:
Wieliczka. Podrobiono podpisy mieszkańców? Może chodzić o miliony
Wiadomości Wieliczka. Stowarzyszenie zarzuca urzędnikom fałszowanie list z podpisami uczestników zebrania. Ale gmina zarzuty kategorycznie odrzuca.

Kandydaci Otwartej Wieliczki sprawdzili się już w działaniu. 9 marca zebrali się w 40 osób i zorganizowali sprzątanie terenu między klasztorem Franciszkanów a hotelem Lenart, połączone z piknikiem wyborczym.

Udane sprzątanie i piknik wyborczy :)

Opublikowany przez Otwarta Wieliczka Sobota, 9 marca 2024

Nie zgadzają się na sprzedaż tego terenu, a proponują tam „wielickie błonia” oraz amfiteatr. Akcja spotkała się z dużym entuzjazmem internatów w mediach społecznościowych. Krzych pojawił się już w mieście na banerach z hasłem „prawdziwy burmistrz”, a w mediach społecznościowych zapowiada intensywne prace nad poprawą jakości wody pitnej, odtajnienie rejestru umów urzędu oraz większy udział mieszkańców w procesach decyzyjnych.

  • Zobacz:
“Nie chcemy anulować przepisów antysmogowych, ale je naprawić” - aktywiści bronią swojego dobrego imienia
Konferencję prasową o potrzebie zmiany małopolskiej i krakowskiej uchwały antysmogowej zorganizowali w Krakowie przedstawiciele stowarzyszeń i środowisk

Krzych liczy, że Otwarta Wieliczka zdobędzie ponad 20 proc. poparcia. Takie szacunki wydają się realne mając na uwadze jego wynik w wyborach do Senatu, kiedy to przy minimalnej kampanii zdobył 12 proc. w skali całej gminy, a w „swoich” okolicznych wioskach, aż 20 proc.. Teraz kampania jest znacznie bogatsza, a Otwartą Wieliczkę firmuje wiele znanych i lubianych osób z różnych rejonów miasta i wsi.

  • Zobacz:
Rekordowa frekwencja w Wieliczce. Jak zagłosowali mieszkańcy powiatu?
Jak wypadły niedzielne wybory w powiecie wielickim? Ile głosów zdobyli przedstawiciele regionu na listach do sejmu i senatu? Sprawdziliśmy!

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka